GRADIŠKA, “Farmland” iz Nove Topole, kod Gradiške, sa dnevnom proizvodnjom od oko 30.000 litara mlijeka, jedna je od najmodernijih i najvećih farmi muznih krava u Evropi, ocijenili su slovenački zadrugari, koji su u petak posjetili ovu farmu.
“Ovakva farma ne postoji u Sloveniji i s tehnologijom i brojem grla mnogo je ispred nekih velikih evropskih farmi. Iznenađeni smo onim što smo vidjeli, a s ovakvim farmama i menadžmentom mjesto vam je u EU”, kazao je Ivan Druo, vođa grupe od oko 35 poljoprivrednika iz Slovenije okupljenih u poljoprivrednoj zadruzi “Šaleška Dolina”.
On ističe da su slovenački poljoprivrednici oduševljeni organizacijom posla i činjenicom da se na jednom mjestu nalazi i proizvodnja i prerada stočne hrane, te reproduktivni centar, što je rijetkost u ovom dijelu Evrope.
“Sve je na jednom mjestu i potpuno je zaokružen proces proizvodnje, što je veoma bitno za ovako velike farme. Što se tiče organizacije posla i veličine farme, daleko ste ispred Slovenije, a po kvalitetu mlijeka smo gotovo isti”, kazao je Druo i napomenuo da su iznenađeni kvalitetom grla i načinom na koji funkcioniše reproduktivni centar.
Druo naglašava da ovakve farme država treba podsticati i podržavati, dok ne budu u prilici da koriste novac iz fondova EU.
“U Sloveniji je veoma teško doći do fondova EU koji podstiču razvoj poljoprivredne proizvodnje i seljaci imaju dosta muka da ispune sve uslove, ali ova farma je na nivou zadatka”, kazao je Druo.
Hrvoje Capar, portparol “Farmlanda”, kaže da su Slovenci bili u prilici da vide jednu od modernijih i tehnološki najrazvijenijih farmi krava u ovom dijelu Evrope, ali da njeni kapaciteti još nisu popunjeni.
“Kapacitete ćemo popuniti uz pomoć Direkcije za robne rezerve RS od kojih u narednih nekoliko mjeseci očekujemo 1.000 junica. Time ćemo proizvoditi oko 60.000 litara mlijeka dnevno”, rekao je Capar.
Farma krava “Farmland” u pogledu koncentracije stoke na jednom mjestu najveća je u Evropi, a trenutno raspolaže sa oko 2.800 grla, od čega 1.500 krava. Sa farme dnevno izađe oko 30.000 litara mlijeka, a za nju je vezano oko 60 kooperanata.
“Naš cilj je da dnevno proizvodimo oko 60.000 litara mlijeka i u narednom periodu uz pomoć države to ćemo i učiniti”, kazao je Capar.
On je istakao da u sklopu farme trenutno obrađuju oko 3.000 hektara zemljišta, koje je dobijeno pod koncesiju, te da je nedavno kupljena i mješaonica stočne hrane kapaciteta od oko 300 tona krmnih smjesa dnevno.
“Sa svim ovim kapacitetima imamo potpuno zaokružen proces proizvodnje sirovog mlijeka”, istakao je Capar. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ako je ovo istina, bravo, ovakve stvari treba Vlada da podrži, ne samo kod ove zadruge nego i svuda u Republici Srpskoj.Ma koliko bila farma moderna uključujući i obezbjeđenje hrane i eventualnu preradu mlijeka, ovakav kapacitet angažuje i veliki broj radnika, iskorištava zemljišni resurs,smanjuje uvoz ili je izvozni potencijal, obezbjeđuje sirovinu za dalju preradu, izvor je budžetskih prihoda itd. Bio bih sretan da i novinari više promovišu ovakve stvari nego razno razne afere i aferice, kojima ubijaju kod naroda i ono malo preostale nade u neko bolje sutra.
Jos samo da redovno placaju porez, kao sto redovno dobijaju subvencije za mlijeko, sve bi bilo super