DABLIN, Irska će opet početi da pozajmljuje novac, kada investitori budu bolje reagovali na fiskalne ciljeve te zemlje i izglede drugih perifernih članova evro zone, saopštila je danas irska Nacionalna agencija za trezor (NTMA).
Ovaj organ, odgovoran za upravljanje irskim unutrašnjim dugom, računa na to da će povjerenje investitora u Irsku ove godine porasti.
Od međunarodne pomoći u iznosu od 85 milijardi evra, koje je Irska dobila krajem prošle godine, 50 milijardi evra je namjenjeno pokrivanju troškova državnog duga za tri godine. Ostatak služi kao pomoć za reorganizaciju problematičnog bankarskog sektora.
Uprkos stranoj pomoći, ostaje veoma visok prinos na obveznice irske vlade. Finansijsko tržište se, naime, pribojava daljih gubitaka u irskom bankarskom sektoru i ogromnog budžetskog deficita, ukazuju analitičari.
Šef NTMA Džon Kerigan smatra da je skepticizam investitora razumljiv. Napominje, međutim, da su fiskalni ciljevi Irske dostižni, pod uslovima predviđenim programom međunarodne pomoći, jer su rate otplate duga ravnomjerno raspoređene.
Program obuhvata pozajmice sa različitim dobom naplate, pri čemu je najveći 12 godina, a prosječno sedam i po godina.
Irska je pridodala spasonosnom programu pomoći međunarodne zajednice još 17,5 milijardi evra iz sopstvenih izvora. Deset milijardi evra od toga je obezbjedio državni penzioni fond, a 7,5 milijardi evra ima NTMA iz sopstvenih finansija, prenose agencije. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Evo primjera nasim ekonomistima i inim mstrucnjacima kako se investitorima privlaci paznja posle krize i recesije