SARAJEVO, Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) Hido Biščević izjavio je danas u Sarajevu da postoje inicijalne procjene da BiH od 2006. godine, kada je objavljen prvi Indeks investicione reforme (IRI) jugoistočne Evrope, napreduje, ali da postoji još nekoliko oblasti u kojima su potrebni novi napori.
“Prije svega riječ je o nastavku reformi zakonodavstva i pravosuđa, te borbe protiv korupcije”, rekao je Biščević u izjavi za medije nakon otvaranja sastanka RCC-a i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), kojim započinje priprema izrade IRI jugoistočne Evrope za 2009. godinu.
Prema njegovim riječima, po završetku indeksa reformskih uspjeha za zemlje jugoistočne Evrope za 2009. godinu, vlade će moći upoređivati u kojoj su mjeri u pojedinim važnim područjima uspijevale, a gdje zaostaju.
Navodeći da je ovo jedan od prvih sastanaka ove vrste koji se organizuje u sjedištu Sekretarijata RCC-a u Sarajevu Biščević je rekao da je namjera da ubuduće bude što više ovakvih sastanaka sa međunarodnim insitucijama kao što su OECD i Evropska komisija.
Alister Nolan iz OECD-a objasnio je da je svrha današnjeg inicijalnog sastanka za izradu Indeksa za 2009. godinu dogovaranje šta će u narednih godinu dana biti mjereno i koji su to prioriteti.
Nolan je istakao da zemlje regiona treba da prodube ekonomsku integraciju, a na međunarodnom planu da povećaju prodaju roba i usluga, sa akcentom na robu od dodatne vrijednosti.
Prema riječima Nolana, BiH se još suočava sa pitanjima ljudskih resursa, konkurentnosti i produktivnosti.
Indeks investicione reforme do sada je obuhvatao ocjene napretka svake od zemalja jugoistočne Evrope u borbi protiv korupcije, tržišnoj utakmici, oporezivanju, trgovinskoj politici, regulatornoj reformi, promociji investicija i razvoja ljudskih potencijala. Indeks za 2009. godinu trebalo bi da obuhvati i investicionu infrastrukturu, stanje finansisjkog očitavanja i izvještavanja, te ulogu parlamenata u regulatornoj reformi.
Stručnjaci OECD-a i RCC-a planove za izradu Indeksa za 2009. godinu u Sarajevu će predstaviti predstavnicima Albanije, BiH, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Moldavije, Rumunije i Srbije.