BANJALUKA, Investiciono-razvojna banka (IRB) RS tužila je Fabriku cijevi “Unis” iz Dervente i Olimpijski centar “Jahorina” zbog dospjelih, a neplaćenih rata emitovanih obveznica u ukupnom iznosu od oko 6,4 miliona KM, čime se broj tuženih subjekata po tom osnovu povećao na četiri.
Snežana Vujnić, direktor IRB-a, izjavila je na jučerašnjoj konferenciji za novinare da je “Unis” tužen na iznos od 3,5 miliona KM, dok od OC “Jahorina” potražuju 2,87 miliona KM.
Iako je bilo najava da bi “Jahorina” svoj dug prema IRB-u mogla “očistiti” kroz konverziju potraživanja u akcije tog državnog preduzeća, to se nije desilo.
“‘Jahorinu’ smo tužili nakon što na dnevni red sjednice Skupštine akcionara nije uvrstila predviđenu mogućnost konverzije duga u akcije”, istakla je Vujnićeva.
Interesantno je da “Unis” iz Dervente u 2013. ostvaruje daleko bolje finansijske rezultate u odnosu na lani, pa je za polugodište uduplalo ukupne prihode, sa 50,9 na 101,3 miliona KM, dok je dobit ostala na skromnom nivou od oko 55.000 KM.
Komentar direktora fabrike Dragana Mitića juče nismo mogli dobiti, kao ni nadležnih u “Jahorini”, u kojoj je Vlada RS nedavno, nezadovoljna poslovanjem, promijenila kompletnu Upravu na čelu sa direktorom Brankom Koromanom.
Što se tiče postupaka protiv ostalih neplatiša za obveznice – banjalučke Robne kuće “Boska” za dug od 1,26 miliona KM i opštine Kneževo 840.000 KM, u IRB-u kažu da još nije zakazano pripremno sudsko ročište po njihovoj tužbi.
Govoreći o finansijskim i poslovnim rezultatima, Vujnićeva je kazala da je IRB u prvih šest mjeseci ove godine plasirala oko 100 miliona KM, od čega 55,7 miliona KM kredita i 44,1 milion u hartije od vrijednosti.
“IRB nastavlja trend pozitivnog poslovanja. Polugodišnja bruto dobit IRB-a i fondova kojima upravlja iznosila je oko 24 miliona KM”, istakla je ona.
Kako je ukazala, IRB je nedavno sklopila drugi aranžman sa Svjetskom bankom vrijedan 36 miliona evra za kreditno finansiranje proizvodnih preduzeća u RS. Kreditne aktivnosti odvijaće se preko finansijskih posrednika koje je izabrala Svjetska banka, i to NLB Razvojne banke, UniCredit, Sberbanke, ProCredit, Raiffeisen i Hypo Alpe Adria banke. Riječ je o nastavku aranžmana sa Svjetskom bankom kroz koji je IRB do sada plasirala 19,2 miliona evra.
U Upravi IRB-a najavili su i skoro sklapanje novog kreditnog ugovora sa Evropskom investicionom bankom (EIB) u iznosu od 65 miliona evra, nakon što predstavnici EIB-a dođu u RS da prekontrolišu realizaciju prethodnog aranžmana od 50 miliona evra.
Snežana Vujnić je potvrdila da postoje kašnjenja u otplati pojedinih zajmova iz sredstava EIB-a, navodeći slučaj zvorničke “Energolinije” (grupacija “Birač”) s tim da je povezana firma – “Alumina” u međuvremenu izrazila spremnost da preuzme njenu imovinu i dugove.
Ona je, takođe, podsjetila da je Vlada RS početkom jula usvojila nova pravila plasmana IRB-a, kojima su predviđeni zajmovi za poljoprivredu i prerađivačku industriju na bazi liste preduzeća koju utvrđuje Ministarstvo poljoprivrede, dok za metaloprerađivače utvrđuje Ministarstvo industrije.
Prema podacima IRB-a, preduzeća su već počela s apliciranjem za te zajmove, s tim da su kompletnu dokumentaciju zasad dostavila samo banjalučka preduzeća “Vitaminka” i “Kosmos”. Nezavisne novine