BANJALUKA, Investiciono-razvojna banka Republike Srpske započela je pripremu privatizacionih programa za još pet preduzeća iz sastava nekadašnjeg poslovnog sistema “Čajavec holding” Banja Luka, ali ovaj posao ne može da se završi dok se ne završi diobeni bilans.
Ovo je našem listu izjavila izvršni direktor sektora za prodaju i restrukturisanje u IRB-u RS za strateška preduzeća Dragana Tučić.
– Još pet preduzeća iz sastava nekadašnjeg “Čajavec holdinga” nisu privatizovana, a to su “Mjerno-detektorski uređaji”, “Telekomunikacije i elektronika”, “Specijalne veze” “Profesionalna elektromehanika” i “Prostorna tehnika”. Za ova preduzeća ne mogu se završiti privatizacioni programi niti ona mogu biti ponuđena u prodaju dok se ne uradi diobeni bilans – navodi Tučićeva.
Ministarstvo privrede, energetike i razvoja RS je rješenjem od 16. oktobra ove godine zadužilo Akcijski fond i Fond za restituciju da u preduzećima ranijeg poslovnog sistema “Čajavec” iniciraju razgraničenje imovine putem organa upravljanja. Ako do 31. decembra 2008. godine ne dođe do diobenog razgraničenja, Poreska uprava RS biće zadužena da pokrene stečajne postupke u svim preduzećima koja imaju neizmirene poreske obaveze.
U pet preduzeća “Čajaveca” koja još nisu privatizovana, država je vlasnik većinskog kapitala. Radi se o nekadašnjim vojnim preduzećima koja su trebala da budu privatizovana po posebnim programima Vlade RS.
– Diobeni bilans može da se završi ako Vlada RS bude imala volju da pomogne da se to riješi. Ali ako se dioba ne završi, stečaj je neminovan, a kakve su posljedice toga, može se vidjeti na ostalim preduzećima iz sistema “Čajavec” koja uglavnom ne rade – rekao je direktor “Čajavec – Mjerno-detektorskih uređaja” Radoslav Zagorac.
Direktor preduzeća “Čajavec telekomunikacije i elektronika” Dušan Popović i direktor “Specijalnih uređaja” Svetozar Bojanić, takođe smatraju da se diobeni bilans može završiti do predviđenog roka ako Vlada pomogne u ovim aktivnostima.
Revizija
Predsjednik Komisije za reviziju privatizacije RS Borislav Bijelić, rekao je da bi revizija privatizacije u “Čajavecu” trebalo da se završi za najkasnije 15 dana.
On kaže da su poslovi potrajali zbog toga što nije urađen diobeni bilans. Pored prodaje 84.000 kvadrata nekretnina “Čajaveca” u Banjoj Luci, predmet revizije je i prodaja fabrika “Čajaveca” u Kotor Varošu, Gradišci, Čelincu i Foči. U MUP-u Republike Srpske kažu da su po nalogu tužilaštva utvrdili da je bilo nezakonitih prodaja poslovnih prostora “Čajavec holdinga” u Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Glas Srpske