– Početkom aprila pokrenut postupak restrukturiranja „Pingvina“
– U toku detaljna kontrola koju je naručio potencijalni kupac
– Povjerioci potražuju više od pet miliona KM od “Pingvina”
BANJALUKA, Ukupna priznata potraživanja povjerilaca od laktaške firme „Pingvin“, u kojoj je pokrenut proces restrukturiranja, iznose 5,2 miliona KM. Najviše, 2,5 miliona KM, potražuje Investiciono-razvojna banka RS (IRB) po osnovu kredita odobrenih ovom preduzeću.
Povjerenik u procesu restrukturiranja „Pingvina“ Goran Radivojac rekao je danas na izvještajnom ročištu u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci da bi najbolje rješenje za opstanak ovog preduzeća bila njegova prodaja, tim više što već postoji firma koja je zainteresovana za kupovinu.
On je istakao da je u toku opsežna kontrola koju banjalučka firma „Stratos“ radi za potencijalnog kupca „Pingvina“, te da bi u narednom periodu taj partner mogao aktivno da bude uključen u kompletan proces ozdravljenja firme.
Radivojac je danas na ročištu rekao da je 29 povjerilaca prijavilo 5,3 miliona KM od „Pingvina“ od čega je on priznao gotovo kompletan iznos, odnosno 5,2 miliona KM.
Najveća potraživanja ima IRB po osnovu kredita plasiranih „Pingvinu“ bez finansijskog posrednika, dok je drugi najveći povjerilac Nova banka koja potražuje 1,6 miliona KM. Oba kredita obezbijeđena su hipotkom nad nepokretnom imovinom i gotovo cjelokupnom opremom.
Među većim povjeriocima nalaze se i Uprava za indirektno oporezivane (UIO) BiH, Poreska uprava RS, Banka Srpske u stečaju Fond PIO i Fond zdravstenog osiguranja RS.
Radivojac je rekao da u ovom obimu poslovanja „Pingvin“ ne može servisirati ni tekuće obaveze, a pogotovo ne može one koje kasne.
„Kompanija je u agoniji finansijskoj i organizacionoj, ali ima potencijala. Njima je veliku štetu nanijela i poplava 2014. godine“, rekao je Radivojac.
Govoreći o ponudi za kupovinu, Radivojac je rekao da je u toku detalnja provjera poslovanja, te da bi pitanje vlasništva moglo biti riješeno za dva mjeseca.
„Postoji ozbiljan partner koji je zainteresovan za kupovinu „Pingvina“ jer očigledno imaju opremu koja je u rangu najsavremenijih. Pored toga „Pingvin“ ima izvozne dozvole za kolače u susjedne zemlje. Očekujem da bi ovaj kupac u narednih mjesec do dva mogao da uđe u vlasničku strukturu u nekom dominantnom obimu, što je prema mom mišljenju, jedno od rješenja za opstanak ovog preduzeća“, kazao je Radivojac.
Rješenje o pokretanju procesa restrukturiranja „Pingvina“doneseno 3. aprila, a naredno ročište biće održano nakog godišnjih odmora.
CAPITAL je ranije objavio da su krediti koje je IRB odobrila bez posrednika „Pingvinu“, ali i nogim drugim firmama predmet kontorle Ministarstva unutrašnjih poslova RS.
CAPITAL: M. Čigoja
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
hahahaha svaki plasiran kredit ispade afera i pranje novca
welcome to BIH, the country of corrupcion…
E sad ko je tetak nećemo reći 🙂
Koliko je para izvuceno iz Nove banke preko plasmana Pingvinu. U startu su znali da ga nece moci naplatiti. Ali su se direktori iz Nove dobro ugradili. Ovo je za sip-u, ali se cio slucaj skriva.
Naravno da se su dobro ugradili. Treba finansirati stare ade i ostale firme po BL
Welcome to RS, entity of corruption. Ovakvi slučajevi su ekskluzivitet RS, i u FBiH ne postoje, tamo svi koji su dobili kredit Razvojne banke ga uredno i vraćaju