BANJALUKA, U periodu od 1. januara 2008. do 18. avgusta ove godine Investiciono-razvojna banka Republike Srpske odobrila je više od 536,8 miliona maraka za kreditiranje razvojnih projekata u privredi, lokalnim zajednicama i za rješavanje stambenih problema stanovnika, rekao je direktor IRB-a Republike Srpske Milenko Pavlović.
On je objasnio da je od toga najviše novaca izdvojeno za kreditiranje privrede i preduzetnika – čak više od 304,2 miliona maraka, i za stambene kredite – više od 130,8 miliona maraka.
Prema njegovim riječima, više od 50,5 miliona maraka uloženo je do sada u poljoprivredu, a u isto vrijeme investirano je i više od 35,8 miliona maraka u razne projekte u opštinama širom Republike Srpske.
U periodu od nepune dvije godine i osam mjeseci Investiciono-razvojna banka Republike Srpske uložila je i nešto više od 13,3 miliona maraka za kreditiranje malog biznisa u poljoprivredi. Investirano je i nešto više od dva miliona maraka za podsticaj i početne poslovne aktivnosti.
Govoreći o nekim primjedbama da u Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske do sada nisu vodili računa o ravnomjernom ulaganju u istočni i zapadni dio Republike Srpske, Pavlović je rekao da “ne želi da učestvuje u političkim raspravama”.
“Nama su bitne samo činjenice, a one kažu da je u ovom periodu u zapadni dio Republike Srpske uloženo nešto više od 414,9 miliona maraka, dok je u isto vrijeme u istočni dio Republike Srpske investirano nešto više od 117,2 miliona maraka, ne računajući ulaganja vrijednosnih papira u neke projekte na tom području – na primjer, u Olimpijski centar “Jahorina”, “Boksit” iz Milića i municipalne obveznice. Ako se i to uzme u obzir, onda su ulaganja u istočni dio Republike Srpske do sada bila veća od 130 miliona maraka. To je, s obzirom na procijenjeni broj stanovnika, više nego što je uloženo u zapadni dio” – naveo je on.
Direktor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske Milenko Pavlović kaže da oni čine sve da krajnjim korisnicima kredita ponude i neke nove kreditne linije
“Osim postojećih kreditnih linija, a to su kreditna linija za početne poslovne aktivnosti, linija za mikro biznis u poljoprivredi, kreditna linija za poljoprivredu, kreditna linija za preduzetnike i preduzeća, stambeni krediti, kreditna linija za jedinice lokalne samouprave i kreditna linija za otkup potraživanja i ova najnovija – zajmovi za nezaposlene demobilisane borce. Dakle, IRB trenutno nudi sedam kreditnih linija koje su već u funkciji, a uskoro bi trebalo da krene i osma kreditna linija – zajmovi za demobilisane a nezaposlene borce. U narednom periodu sigurno će biti i nekih novih kreditnih linija”, rekao je Pavlović.
Dugo niko nije htio da sjedne u vruću fotelju direktora IRB-a Republike Srpske zbog već poznatih problema. Govoreći o razlozima zbog kojih je on prihvatio tu dužnost, Pavlović kaže:
“Ne vjerujem da je ta stolica baš toliko vruća, jer 13 kandidata se javilo na konkurs za izbor direktora IRB-a. Prihvatio sam ovu dužnost, jer sam siguran da je ideja Investiciono-razvojne banke dobra i da se njenom realizacijom ostvaruje i razvoj i zaštita ekonomije Republike Srpske”.
Prema njegovim riječima, zbog nekih subjektivnih razloga, kompletna ideja IRB-a u prošlosti je dobila ružnu ocjenu.
“Želim da se to što prije popravi. Mislim da je to moguće samo ako se ova kvalitetna ideja bude i dalje razvijala i dograđivala u skladu sa situacijom u ekonomiji Republike Srpske. Investiciono-razvojnu banku Republike Srpske moramo da sačuvamo po svaku cijenu, jer se njenim djelovanjem jedino mogu da ostvare zadaci iz Ekonomske politike koju provodi Vlada Republike Srpske” – ističe Pavlović.
Na pitanje šta bi se to trebalo mijenjati da bi koncept IRB-a bio bolji i funkcionalniji, Pavlović je istakao da upravo ovih dana rade analizu upravljanja raznim fondovima sa makroekonomskog aspekta, kako bi vidjeli šta treba da se koriguje u radu tih fondova. Na osnovu toga pripremićemo odgovarajuće izmjene u pravnoj regulativi i predložiti ih na usvajanje Vladi i Narodnoj Skupštini Republike Srpske.
“Planirali smo da ovih dana obiđemo cijelu Republiku kako bismo na terenu vidjeli šta je to krajnjim korisnicima naših kreditnih sredstava potrebno. Cilj nam je da na licu mjesta vidimo na koji način da im ta naša sredstva budu još pristupačnija i bliža, gdje su ta uska grla koja moramo što prije da otklonimo kako bi bili još pristupačniji privrednicima i preduzetnicima posebno u ove tri oblasti koje su prioritet u Strategiji IRB-a, a to su energija, poljoprivreda i turizam.
Na terenu smo vidjeli da su ovim kreditnim plasmanima ostvareni značajni efekti i kroz razvoj i kroz zapošljavanje. Osim toga, mi ovih dana uporedo obilazimo i sve banke i mikrokreditne organizacije koje su finansijski posrednici u plasmanu sredstava IRB-a, kako bismo i sa njima vidjeli na koji način možemo da obezbijedimo još povoljnije kreditne linije”, rekao je direktor IRB-a Milenko Pavlović. SRNA