PEKING, Inicijalne javne ponude (IPO) kineskih kompanija sprovedene ove godine donijele su investitorima skoro 70-procentni prinos za samo nekoliko dana, piše Vol strit džornal.
Od početka 2014. godine IPO na berzama u Šangaju i Šenčženu sprovelo je 58 kineskih kompanija. Rast kotacija akcija tokom prvih trgovanja nakon IPO je blizu 44 odsto, što je maksimum koji su odredile kineske nadležne službe za prvo berzansko trgovanje. Tokom narednih pet trgovačkih sesija rast cijene je u prosjeku bio 24 odsto.
Nagli rast kotacija akcija kineskih kompanija poslije IPO je rezultat politike kineskih vlasti koje su zamrzle tržišto IPO na 14 mjeseci.
Početkom ove godine vlasti su ponovo dozvolile sprovođenje inicijalnih javnih ponuda, ali su uvele niz ograničenja, uključujući maksimalni dozvoljeni rast cijena akcija u prvom trgovanju od 44 odsto, kao i zahtjev da kompanije stave dovoljno nisku početnu cijenu da bi osigurale potencijal rasta njihove vrijednosti.
Sistem odobrenja IPO uveden u Kini predmet je kritika mnogih stručnjaka koji smatraju da on remeti balans ponude i tražnje na tržištu. Kompanije koje planiraju da plasiraju akcije prinuđene su da prolaze složeni proces dozvola, koji obuhvata i oko 10 rundi raznih provjera i može da potraje nekoliko godina.
Trenutno na dozvolu za inicijalnu javnu ponudu čeka 637 kineskih kompanija, ukazuje Vol strit džornal.
Kineska komisija za regulisanje tržišta hartija od vrijednosti je prošle sedmice objavila da je odobrila IPO još 12 kompanija. Cilj regulatora je da ograniči broj IPO da bi spriječio zasićenje tržišta. Tako je planirano da od juna do kraja ove godine IPO može da sprovede najviše 100 kompanija. Tanjug