BANJALUKA, Inženjeri, ljekari, farmaceuti, ali i majstori raznih profila najbrže dolaze do zaposlenja u RS, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje RS.
U najvećem broju slučajeva riječ je o deficitarnim zanimanjima na našem tržištu, a što se kosi sa upisnim politikama, ali i željama budućih studenata i srednjoškolaca, koji najviše preferiraju pravo, ekonomiju, društvene nauke i gimnaziju.
Isto tako, portal Posao.ba, objavio je nedavno prognozu da će u ovoj, slično kao i u prošloj godini, najtraženija zanimanja u BiH biti stručnjaci za razvoj softvera, farmaceuti, građevinski inženjeri, inženjeri elektrotehnike i mašinstva te ugostiteljski radnici.
U Zavodu za zapošljavanje RS kazali su nam da je potražnja za radnicima od opštine do opštine različita i uslovljena nizom faktora, prije svega brojem registrovanih poslodavaca i stepenom razvijenosti opštine.
S tim u vezi naveli su da posao najbrže dobijaju profesori matematike, fizike, njemačkog jezika, zatim inženjeri informacionih tehnologija, elektro, mašinski, građevinski, te inženjeri geodezije, građevine i arhitekture, ali i ljekari i farmaceuti.
“Takođe, posao brže dobijaju kvalifikovani radnici iz određenih oblasti uslužnih djelatnosti, kao što su električari, građevinari te kožari i tekstilci”, navode iz ovog zavoda.
Isto je potvrdio i Predrag Zgonjanin, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, koji je rekao da tržište rada u RS traži inženjere, farmaceute, ljekare, medicinske sestre, ali i veliki broj mesara, bravara, tokara, varilaca i ostalih zanatlija. On je naveo da takva situacija nije samo kod nas, već da ta zanimanja traži čitava Evropa.
“U ovom trenutku samo u Minhenu traže više od 1.500 varilaca”, rekao je Zgonjanin. Međutim, iako tržište rada traži određena zanimanja, upisna politika u školama i univerzitetima je mnogo drugačija pa Zgonjanin kaže da je na Birou ogroman broj ekonomista i pravnika, zatim ljudi koji su završili studije društvenih nauka, dok se ne popularišu prirodne nauke.
Isto tako, u Agenciji za rad i zapošljavanje BiH rekli su da je u BiH, na dan 30. aprila ove godine, bilo 549.519 nezaposlenih.
Sa druge strane, treba naglasiti, da i u zemljama u okruženju imaju problema sa deficitom pojedinih zanimanja na tržištu rada, pa tako apoteke u Osijeku, u Hrvatskoj, već godinama imaju otvoren konkurs za magistre farmacije, jer im konstantno nedostaje ljudi. Posebno je zanimljivo da do farmaceuta teško dolaze uprkos, za trenutnu situaciju u Hrvatskoj, visokoj početnoj plati od čak 8.000 kuna (nešto više od 2.000 KM). Kako pišu tamošnji mediji, na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje već godinama u evidenciji nisu imali nijednog nezaposlenog stručnjaka iz te branše. Nezavisne novine