BEOGRAD, Ove godine su privatizovane samo dvije firme, ali poznavaoci tvrde da bi kupca mogli da nađu i Telekom Srbija, „Galenika”, PIK „Bečej”, te „Lasta”, Beogradski sajam i EPS, koji je prošle godine poslovao s gubitkom.
Na osnovu analize koju su sproveli ekonomisti okupljeni oko časopisa „Makroekonomske analize i trendovi” (MAT) od 2002. pa do 2007. uspjele su privatizacije uglavnom društvenih i mješovitih preduzeća, koja su našla strateškog partnera iz inostranstva, kao što su recimo „Ju-Es stil” ili „Trajal”.
– Javna preduzeća ne bi trebalo da se privatizuju po sadašnjem zakonu. Tu, prije svega, spada Telekom Srbija, PTT, Termoelektrane „Nikola Tesla”. U ovim preduzećima nužni su monopoli – ocijenio je ekonomista Miladin Kovačević.
Srbija ima uspješnih preduzeća u mješovitoj svojini koja još nisu privatizovana, kaže on. Navodi primjer profitabilne fabrike „Zastava oružje”, zatim Telekoma Srbija a, kako kaže, i „Galenika” može da bude uspješna. Kaže da PIK „Bečej” nije strateški interes, a da su investitori koji su za ovu firmu zainteresovani zbog zemljišta loš izbor.
Od tehnološki propalih preduzeća, gdje je veća vrijednost zemljišta nego ostalih objekata, ekonomista Zoran Popov pominje IMT.
– Najgore je prodati preduzeće u lošem stanju jer će se, bez obzira na zemljište, dobiti malo novca. Mnogo je bolje učiniti ga modernim i profitabilnim – kaže Popov.
Telekom i „Galenika”, tvrdi ekonomista Ljubomir Madžar, rijetka su neprodata preduzeća koja bi mogla da postignu dobru cijenu.
– EPS i „Jat” su u velikim gubicima i za njih će neko teško ponuditi dobru cijenu. EPS neće ni moći da se proda sve dok se ne formiraju cijene struje koje su uporedive sa cijenama u okruženju – kaže Madžar.
Većina lokalnih samouprava tvrdi da njihova javna komunalna preduzeća posluju bez gubitka.
Goran Vuković, predsjednik opštine Ruma, ocijenjuje da bi u privatizaciji najveću cijenu moglo da dobije preduzeće koje se bavi distribucijom gasa. – Cijela Ruma je gasifikovana, gasna infrastruktura je nova i nema potrebe za ulaganjima. Mislim da bi zainteresovanih bilo i za preduzeće „Komunalac” – ocijenjuje Vuković.
U Valjevu sva javna preduzeća posluju s gubitkom, osim JKP „Vidrak”, koje se bavi otpadom, parkiranjem, održavanjem javnih površina.
– Najviše bi se vjerovatno dobilo za toplanu, a biće primamljiva i preduzeća koja se bave otpadom – smatra gradonačelnik Valjeva Zoran Jakovljević.
Saša Vučinić, gradonačelni Subotice, ocjenjuje da bi u ovom gradu bilo zainteresovanih za parking, pijace, kao i za distribuciju gasa, ali da nikako ne bi trebalo privatizovati čistoću i zelenilo, vodovod, kanalizaciju i distribuciju toplotne energije. Blic