BEOGRAD, Srbija je jedina zemlja u Evropi u kojoj investitori ne mogu da budu vlasnici građevinskig zemljišta, što će promijeniti Zakon o uređenju prostora i izgradnji.
Pomoćnica ministra životne sredine i prostornog planiranja Aleksandra Damjanović-Petrović najavila je da će taj zakon, koji je vlada utvrdila na prošloj sednici i koji bi trebalo da bude usvojen u skupštini do kraja jula, pružiti mogućnost investitorima da budu vlasnici zemljišta na kojem grade objekte.
“Svako će biti vlasnik onoga što plati i tu se neće praviti nikakva razlika. Sada imamo pravo korišćenja koje je jedno kvazi svojinsko ovlašćenje, koje nijednom stranom investitoru ne možete da prepričate niti da mu opišete ovlašćenja na osnovu toga”, istakla je pomoćnica ministra Damjanović-Petrović.
Pomoćnica ministra je rekla da na osnovu tog prava može da se gradi i prodaje, ali da, opet, nije i pravo svojine.
Po novom zakonu vlasnici preduzeća, koji su tokom privatizacije stekli pravo korišćenja zemljišta moraće da kupe tu zemlju po tržišnoj cijeni da bi postali njeni vlasnici, što je u javnosti predstavljeno kao obračun sa tajkunima.
Povodom prigovora da bi tajkuni mogli tako da pokupuju građevinsko zemljište, kao i da je riječ o ispravljanju privatizacija koje su tada sprovedene u skladu sa važećim zakonom, Damjanović-Petrović je istakla da tu nije reč o revanšizmu “već o pukom usklađivanju sa Ustavom”.
“Legitimno je pravo svake države da se ponaša u skladu sa Ustavom. Ustav Srbije je propisao da na gradskom građevinskom zemljištu može da postoji privatna, javna i zadružna svojina i mi smo morali da uskladimo naše odredbe sa Ustavom”, rekla je ona.
Prema njenim riječima, Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja samo “promoviše i uspostavlja režim svojine nad zemljištem koji je Ustav naložio, a zavisno od vrste sticanja, odnosno pribavljanja tog zemljišta zavisiće i naknada za pojedinačne korisnike”.
Damjanović-Petrović je kazala da će to ministarstvo pokušati da svi oni koji su stekli pravo korišćenja na isti način steknu pravo svojine nad zemljištem.
Prema njenim riječima, Vlada Srbije će uredbom, koja treba da bude doneta u roku od šest mjeseci, propisati na koji način će, zavisno od osnova sticanja, biti utvrđena visina naknade za konverziju prava korisćenja u pravo svojine.
Usvajanje tog zakona, kako je najavilo resorni ministar Oliver Dulić, predstavljaće vladin odgovor svima koji su mislili da će privatizacijom jeftino doći do gradjevinskog zemljišta i polovina tih prihoda biće namjenjena lokalnim samoupravama za izgradnju infrastrukture, a polovina Fondu za restituciju. B92