NJUJORK, Cijene akcija u četvrtak su na Wall Streetu blago porasle, nakon što je japanska centralna banka agresivno olabavila monetarnu politiku, no slabi podaci s američkog tržišta rada spriječili su njihov značajniji uspon.
Dow Jones indeks ojačao je 55 bodova, ili 0,38 odsto, na 14.606 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,40 odsto, na 1.559 bodova, a Nasdaq indeks 0,20 odsto, na 3.224 boda.
Pozitivno je na tržište uticalo agresivnije nego što se očekivalo labavljenje monetarne politike japanske centralne banke, koja je produžila rokove i povećala svoje programe otkupa državnih obveznica i drugih hartija od vrijednosti.
To je podstaklo nadu ulagača da će i američki Fed, kao i Evropska centralna banka nastaviti voditi podsticajnu monetarnu politiku.
Charles Evans, predsjednik Feda u Chicagu, kazao je juče da bi ključne kamatne stope u SAD-u mogle ostati na rekordno niskim nivoima, blizu nula odsto, sve dok stopa nezaposlenosti ne padne sa sadašnjih 7,7 na 5,5 odsto, dok je trenutni Fedov cilj stopa od 6,5 odsto.
Sve je vjerovatnije da će i Evropska centralna banka uskoro dodatno olabaviti monetarnu politiku jer se u evrozoni recesija produbljuje.
Na jučerašnjoj sjednici čelnici ECB-a odlučili su ostaviti ključne kamatne stope nepromijenjene na rekordno niskom nivou od 0,75 odsto, no rasprava o tome bila je dugotrajna.
„Slaba ekonomska aktivnost u evrozoni nastavila se i početkom ove godine. U drugoj polovini godine očekuje se postupan oporavak, no to nije izvjesno”, kazao je predsjednik ECB-a Mario Draghi na konferenciji za novinare.
Naznačio je stoga da bi ECB mogao preduzeti dodatne ‘nestandardne mjere’, poput kupovina državnih obveznica ili operacija finansiranja, poput trogodišnjih kredita koje su ponudili bankama prije godinu dana.
Zabrinjava, međutim, što najveće svjetske ekonomije ne bilježe značajniji rast, premda centralne banke već godinama vode vrlo podsticajnu monetarnu politiku.
Juče je američke ulagače zabrinuo podatak da je broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prošle sedmice skočio za 28.000, na 385.000, najviši nivo u četiri mjeseca, dok su analitičari očekivali pad za 7.000, na 350.000. To pokazuje da oporavak američkog tržišta rada nije stabilan.
Zbog toga su ulagači vrlo oprezni uoči izvještaja o zaposlenosti u SAD-u, koji će biti objavljen u petak. U anketi Reutersa procjenjuje se da je u martu broj zaposlenih povećan za 192.000, te da je stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena na 7,7 odsto.
Među najvećim dobitnicama, s rastom većim od 3 odsto, bila je juče akcija Facebooka, nakon što je ta društvena mreža predstavila novu aplikaciju za mobilne telefone „Facebook Home“, koja će omogućiti korisnicima da pristupe svojoj stranici na Facebooku čim uključe mobitel.
S druge strane, cijena akcije Googlea pala je 1,4 odsto, jer analitičari smatraju da bi taj internetski div mogao izgubiti dio korisnika zbog nove Facebookove aplikacije.
Na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,19 odsto, na 6.344 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,73 odsto, na 7.817 bodova, a pariški CAC 0,77 odsto, na 3.726 bodova. Hina