BANJALUKA, Prema posljednjem istraživanju Svjetskog ekonomskog foruma o konkuretnosti zemalja, BiH je na 41. mjestu u Evropi, a iza nje je samo Moldavija. Ocjenjivali su se održivost životne sredine, propisi, sigurnost, zdravlje, higijena, infrastruktura, vazdušni i kopneni saobraćaj, prirodni resursi, sposobnost radne snage, obrazovanje, afiniteti za turizam. BiH je po svim pitanjima na samom dnu ljestvice, a bolje su sve komšijske zemlje.
Najlošiju ocijenu imamo iz oblasti vazdušnog saobraćaja, a to ne treba da čudi jer, od četiri aerodroma, redovno radi jedino sarajevski. Zamjera nam se i loša poslovna politika, pa strani investitori prosto bježe od nas. Zabrinjavajuće je, bar prema ovim istraživanjima, što domaće stanovništvo i nije baš prijateljski naklonjeno prema strancima.
– To je faktičko stanje! To nije opomena, već realnost! Ovakva ocijena je samo slika onoga kako mi doživljavljamo i sprovodimo reforme. Eto, prošle godine, primjera radi, imali smo priču o bezviznom režimu i morali smo 230 uslova da ispunimo, pa smo se natezali i ispunili 180 uslova! Tek u posljednja tri mjeseca, kada smo došli do zida, ispunili smo i preostale zahtjeve za bezvizni režim. To je samo pokazatelj da veoma sporo idemo naprijed – upozorava sociolog Ljubiša Rokić.
On tvrdi da je BiH nesigurna za strana ulaganja kako zbog kapitala, ali i zbog nerješenih propisa. – Uspješnost neke zemlje se mjeri po pravnim propisima i tome koliko se ona poštuju, kao i po tome koliko su jake institucije sistema. Možemo da tvrdimo da imamo snažne institucije sistema, ali sve je to labilno. Koliko nam samo treba da se formira vlast? O čemu, onda, drugom da pričamo? Sve to udaljava investitore – kaže Rokić.
I ekonomista u „Swot“ Saša Grabovac poručuje da smo na samom dnu u Evropi zbog složenog uređenja zemlje i političkih neslaganja, ali tvrdi da ni to nije opravdanje.
On kaže da bi se mnogo toga moglo uraditi i na entitetskom i lokalnom nivou kako bi se privukli strani investitori.
– Deklarativno se trudimo da nešto promjenimo, ali mora se postaviti neki rok. Ovakva rang-lista bi trebalo da posluži kao opomena. Tada bismo mogli da podvučemo crtu i da kažemo da li se zaista radi – kaže Grabovac.
On, međutim, ne misli da se u BiH baš ništa ne radi na popravljanju imidža, ali je očito da mnoge zemlje, posebno komšije, to rade mnogo bolje od BiH.
Najbolji Švajcarci
Kada je riječ o konkuretnosti u Evropi, BiH je na samom evropskom dnu, dok smo u svijetu, od 139 zemalja, na 97. mjestu. Cjelokupna ocijena za BiH je 3,6 od maksimalne sedmice. Od BiH su bolje sve zemlje u regionu, pa je Srbija, na 38. mjestu, a Hrvatska i Crna Gora na 24, odnosno na 25. mjestu. Najbolje plasirane zemlje su Švajcarska, Njemačka i Francuska! Blic