SOMBOR, Više od 130 radnika brodogradilišta “Teratrejd – Brodoremont” a. d. iz Bačkog Monoštora, nadomak Sombora, s nestrepljenjem čeka da se okonča agonija preduzeća, koja traje duže od godinu dana.
Naime, poslije procjene da su dugovi narasli na pet miliona evra, a da brodogradilište vrijedi samo milion evra, uslijedio je stečaj. Na njegovom uvođenju insistirao je 131 radnik, smatrajući da će tako naterati vlasnika da im isplati 11 plata, i sada misle da su dobro postupili.
Predsjednik Samostalnog sindikata u brodogradilištu Saša Lukić, ističe da su radnici s teškom mukom sakupili pola miliona dinara za polog u Privrednom sudu u Somboru za pokretanje stečaja. On dodaje da se nisu pokajali i nadaju se da će biti proglašen bankrot, te da će brodogradilište biti prodato kupcu, koji će nastaviti brodogradnju.
– Agonija brodogradilišta traje dugo, stečaj je otvoren 21.marta, međutim, vlasnik se do sada nije javljao, niti iteresovao za firmu – kaže stečajni upravnik Milorad Veljović.
On dodaje da su mnogi računali da će investitor iz Holandije uložiti novac, kako bi naručeni brod, na kome je završeno 80 odsto poslova, konačno bio završen i tako pokrenuti proizvodnju. To se nije desilo, jer je investitor iz Roterdama odnio svu opremu, a brod dugačak 110 i šrirok 10,5 metara stoji nezavršen.
Inače, radnici platu nisu primili skoro godinu dana i većina njih je na evidenciji NSZ i čeka prvu novčanu naknadu. Ukupan dug zaposlenima dostigao je 48 miliona dinara. Istovremeno, OTP banka i Banka inteza potražuju 300 miliona, a Poreska uprava 10 miliona dinara. S obzirom na to da se deo duga ne može naplatiti, jer su mnogi rokovi za naplatu odavno istekli,brodogradilište će teško izbjeći bankrot.
– Ukoliko u narednih 60 dana plan reorganizacije ne bude podnijet, biće donijeto rješenje o bakrotu. To znači da bi se poverioci namirili prodajom cjelokupne imovine, ili će brodogradilište biti prodato kao pravno lice – veli Melinda Markezić, portparolka Privrednog suda u Somboru.
I Veljović ističe da će, ako izostane reorganizacija u “Brodoremontu”, predstavnicima lokalne samouprave predložiti da se brodogradilište proda kao pravno lice, smatrajući da bi to omogućilo nastavak proizvodnje.
Golijanin i šekerovski
Firma “Teratrejd” iz Beograda, Nenada Golijanina i Vladimira Šekerovskog, većinski je vlasnik sa 93 odsto kapitala brodogradilišta, dok penzijski fond ima 5,5, a ostatak radnici.Nekoloko godina brodogradilište je uspešno radilo za Holanđane, a radnicima isplaćivalo solidna primanja, da bi usljedio sunovrat.Zbog neisplaćenih zarada, zaposleni su u septembru stupili u štrajk. Novosti