BANJALUKA, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske u saradnji sa socijalnim partnerima kreće u izmjene i dopune Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju invalida, kako bi se toj populaciji omogućilo da lakše dođe do posla.
Kako obrazlažu u Ministarstvu, izmjene zakona će omogućiti bolje punjenje fonda namijenjenog za zapošljavanje invalida, ali i spriječiti dosadašnje zloupotrebe od strane pojedinih poslodavaca.
Prema riječima Mire Vasić, pomoćnika ministra u resoru za rad i zapošljavanje, najviše nejasnoća u postojećem zakonu odnosilo se na uplatu posebnog doprinosa za invalide, prema kojem svaki poslodavac koji na 16 zaposlenih nema zaposlenog invalida plaća doprinos koji se, u odnosu na sektor, plaćao u procentu od 0,1 ili 0,2 odsto od bruto plata svih zaposlenih.
“Poslodavci koji imaju manje od 16 zaposlenih smatrali su da ne moraju plaćati poseban doprinos, koji je skroman, ali koji je dao velike rezultate. Izmjenama zakona biće jasno definisano da ga moraju plaćati svi, pa i oni koji imaju manje od deset radnika, a da pri tome ne zapošljavaju invalida“.
Kako je rekla, s obzirom na to da je zakon omogućio onim poslodavcima koji zapošljavaju lica s invaliditetom, a koja imaju najmanje 40 odsto invalidnosti i 70 odsto tjelesnog oštećenja, povrat dopinosa, pojavile su se i zloupotrebe.
“Bilo je slučajeva gdje su poslodavci zbog povrata doprinosa prijavljivali tom radniku platu veću i od direktora, da bi na kraju taj doprinos uzeli sebi”, kaže Vasićeva, dodajući kako će izmjenama zakona biti utvrđeno do kojeg iznosa može da se izvrši povrat.
Sa druge strane, kako je rekla Vasićeva, Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida RS, a koji se upravo puni preko posebnog doprinosa, imaće više sredstava za dodjelu stimulansa za zapošljavanje i podršku održivosti zapošljavanja, te održati svoju likvidnost.
Mile Šurlan, direktor ovog fonda, kazao je kako je putem ove institucije od početka njenog rada, od 2006. godine, do danas zaposleno 1.436 lica.
“U 2013. godini zaposleno je 145 lica s invaliditetom, a proces zapošljavanja započeo je kod njih još 16. Povrat doprinosa vršimo za oko 600 poslodavaca koji zapošljavaju između 1.100 i 1.200 invalida, a po tom osnovu je u 2013. godini isplaćeno oko tri miliona konvertibilnih maraka”, kazao je Šurlan.
Preduzeće “Handy Pet” iz Trna, koje proizvodi PET ambalažu, upravo je jedno od onih kojima su podsticaji i povrat doprinosa od izuzetne važnosti, s obzirom na to da zapošljavaju 19 radnika, od kojih je čak 15 sa invaliditetom u procentu od 70 do 100 odsto.
Kako kažu, podsticaji Vlade kroz fond bili su od krucijalne važnosti na samom početku ovog projekta zato što su vlasnici ovog preduzeća strani investitori, kojima ova pomoć predstavlja ozbiljnu podršku za dalja ulaganja.
“Naša strategija u prvih 10 godina je konstantan rast proizvodnog kapaciteta, a proporcionalno sa tim i stvaranje novih radnih mjesta. Sva sredstva iz ovih fondova koriste se isključivo za proširenje djelatnosti i stvaranja novih radnih kapaciteta”, poručili su iz ovog preduzeća.
Kao potvrdu ozbiljnosti u svojim namjerama oni ističu da su se dioničari “Handy Peta” ugovorom odrekli mogućnosti povlačenja dividendi u prvih 10 godina poslovanja u svrhu reinvestiranja u proizvodne kapacitete i stvaranja dodatnih radnih mjesta usmjerenih na najugroženije na tržištu. Nezavisne novine