BEOGRAD, Uredba o privremenoj zabrani izvoza pšenice u Srbiji biće produžena do naredne žetve, a u toku je i priprema prijedloga o dozvoli interventnog bescarinskog uvoza 200.000 tona pšenice, kako bi se popunile bilansne potrebe zemlje i smirio rast cijena tog artikla na tržištu, izjavio je ministar poljoprivrede Srbije Slobodan Milosavljević.
Objašnjavajući te prijedloge, Danilo Golubović, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Srbije u izjavi za Danas ističe da će zabrana izvoza važiti samo za pšenicu.
– Poznati su razlozi za uvoz pšenice koja je bez ekonomskog opravdanja na domaćem tržištu skuplja nego u okruženju. Država je primorana da cijenu tog artikla svede na razuman nivo, ali i da bude spremna za situaciju da ovogodišnji rod pšenice možda neće biti dovoljan za podmirenje potreba, jer je pod tom kulturom zasejano samo oko 480.000 hektara. Riječ je o mjerama usmjerenim na zaštitu tržišta, pri čemu ne cijenimo samo komercijalni aspekt, jer država mora da štiti ekonomsko funkcionisanje tržišta i spreči njegovo podrivanje – ističe Golubović, dodajući da bi možda postojeće količine pšenice u zemlji bile dovoljne do žetve, ali je problem što ona nije ravnomerno raspoređena.
Golubović ističe da država na očekuje da će uvesti jeftinu pšenicu, jer je nema ni u regionu, ali će tim potezom natjerati one koji pšenicu čuvaju iščekujući dalji rast cijena, da povećaju ponudu i doprinesu smanjenju tenzije na tržištu, tvrdi Golubović. Prema njegovim riječima, Vlada će na prijedlog Ministarstva dozvoliti komercijalni uvoz 100.000 tona pšenice i istu količinu za potrebe popunjavanja robnih rezervi. “Čak da u komercijalnom dijelu ne uđe ni kilogram pšenice ( kao što je bilo sa uljem) a da se pritom cijena žita stabilizuje, obavljen je dobar posao”, kaže Golubović, uz opasku da izvoz brašna neće biti zabranjen jer država ne može domaćim firmama koje su u regionu poznate kao izvoznici, zabraniti već ugovorene izvozne poslove, naravno u skladu sa odobrenim kontingentima.
Đorđe Bugarin, sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Vojvodine kaže da država preduzima mjere koje će uspostaviti normalniji “red stvari na domaćem tržištu”. Najavljujući sjednicu pokrajinskog Udruženja koje će raspravljati o stanju poljoprivrede i uslovima predstojeće sjetve Bugarin ističe da bi nadležni morali da se, pored preduzimanja mjera namjenjenih poboljšanju položaja poljoprivrede, založe i za preispitivanje zabrane izvoza poljoprivrednih proizvoda. “Jedino na taj način moguće je suzbijanje monopola na domaćem tržištu prehrambenih proizvoda i dovođenje u isti položaj domaćih potrošača i poljoprivrednika na tržištu zemalja CEFTA”, kaže Bugarin.