BEOGRAD, Nestašica šećera u Srbiji dostiže vrhunac, kao i cijene tog proizvoda u maloprodaji. Kilogram slatkog kristala u pojedinim trgovinama dostiže rekordnu cijenu od čak 115 dinara. U pojedinim prodavnicama, inače varira, od 96 do 102 dinara.
I mada je ove sezone gotovo dvije trećine proizvodnje izvezeno, to nije spriječilo proizvođače da više nego duplo podignu cijene. Prije godinu dana, šećer je koštao, zavisno od dobavljača, prosječnih 49 dinara za kilogram. U septembru ovaj artikal poskupio je 48 odsto i dostigao 73 dinara. Cijena šećera nastavila je da raste i sa prvim danima ove godine kupovan je za oko 86 dinara, da bi, ni mjesec dana kasnije, kilogram ove namirnice značajno prešao sto dinara.
– Rafovi su nam prazni od prošle nedjelje, a posljednja cijena nakon januarskog poskupljenja dostigla je 95,9 dinara – kaže Milena Radulović, marketing menadžer SOS marketa.
Ministar trgovine i usluga Srbije Slobodan Milosavljević je, pred vikend, najavio da će uskoro objaviti mjere koje će doprinijeti stabilizaciji snabdijevanja, ali i cijena ove, strateški važne namirnice. Kako „Novosti“ nezvanično saznaju, već bi se na sjednici Vlade u četvrtak mogao razmotriti mehanizam intervencija iz robnih rezervi. Razgovori sa proizvođačima su u toku.
Prošle godine je, po riječima Vojislava Stankovića iz Centra za naučno-istraživački rad PKS, proizvedeno 472.000 tona šećera, izvezeno 280.000 tona, a domaće potrebe su 150.000 tona.
– Tržište šećera je i pored značajnih zaliha „napregnuto“. Imamo višak od 100.000 tona, što je količina dovoljna za stabilno snabdijevanje tokom godine – rekao je Stanković. – A, da li je najava o mogućem povećanju izvoznih kvota dovela do poremećaja ostaje da se vidi. U svakom slučaju neophodno je intervenisati iz robnih rezervi sa 30.000 do 40.000 tona, kako bi se stabilizovali ponuda i tražnja na tržištu šećera.
Situacija u svijetu je, dodaje Stanković danas takva, da sve što proizvedete možete da prodate, stoga je neophodno daleko više sredstava uložiti u agrar.
Olga Čurović, direktorka Poslovne zajednice za industrijsko bilje smatra da je situacija na tržištu šećera u ovom trenutku stabilna i da ne postoji bojazan od nestašice te namirnice.Komentarišući neke navode da su pojedini prerađivači i proizvođači slatkiša i sokova unaprijed kupili veće količine šećera za svoje potrebe, Čurovićeva je kazala da joj to nije poznato, jer je to „stvar pojedinačne poslovne politike“.
– Moguće je da je neko kupio određenu količinu šećera, pravio zalihe, jer ta cijena, kao i cijene svih prehrambenih proizvoda u svijetu skače – dodaje Čurovićeva. – Može da se desi i da su trgovinski lanci to učinili kako bi bolje zaradili.
Kampanja
Govoreći o proizvodnoj kampanji 2011, Čurovićeva je kazala da ugovaranje proizvodnje šećerne repe zasad ide kao i prethodne godine, podsjećajući da su lani površine pod šećernom repom u Srbiji iznosile 70.000 hektara.
U kampanji 2010, koja je trajala i u januaru ove godine, u Srbiji je ostvarena rekordna proizvodnja šećera od blizu 500.000 tona, naglasila je Čurovićeva, napominjući da domaće potrebe iznose od 180.000 do 200.000 tona.
Potrošnja
Po stanovniku godišnje se u Srbiji potroši 13,7 kilograma šećera. Prije desetak godina, statistika je pokazala da je ta potrošnja bila niža i iznosila je oko 10,7 kilograma. Novosti