BEOGRAD, Dostupnost interneta u Srbiji u velikoj je mjeri porasla, ali je to proizvelo i neke negativne efekte poput neovlašćenog objavljivanja ličnih podataka, zaključeno je na tribini “Srbija u međunarodnom procesu o informacionom društvu”.
Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić kazao je da internet ima privilegije nekadašnjih masmedija u pružanju informacija, ali i da je
doprinio opasnostima kao što je ugroženost bezbjednosti i neovlašćenog objavljivanja ličnih podataka.
On je ocijenio i da internet doprinosi digitalizaciji kulturne baštine, kao i da proizvodi nove medije i povećava slobodu izražavanja.
Ministarstvo kulture je sarađivalo sa Savjetom Evrope u okviru procesa upravljanja informacijama, dodao je Bradić.
Povjerenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić podržao je namjere države da se uključi u međunarodne procese u oblasti informisanja i rekao da je obaveza demokratskih vlasti da najveći dio informacija bude javan.
“Onaj ko je spreman da u svakom trenutku kaže šta je i kako uradio, čak i ako ga niko ne pita, to je pokazatelj da radi dobro”, naveo je Šabić.
Dodao je da je Srbija u oblasti pristupu informacijama dosta uradila, čak i više u poređenju s državama regiona, i podsjetio da su ustavom zagarantovana prava o zaštiti podataka o ličnosti.
Državni sekretar Ministarstva telekomunikacija Božidar Laganin kazao je da je Srbija aktivan učesnik u procesu razvoja informacionih tehnologija.
Izvršni direktor Republičke agencije za telekomunikacije Milan Janković naveo je da u Srbiji ima više od 200 operatora interneta i da je za 95 odsto preduzeća i većinu stanovništva dostupna ta “mreža nad mrežama”.
Tribina je održana u sjedištu te agencije, a učestvovali su predstavnici državnih institucija i privatnog i civilnog sektora.