SARAJEVO – Ministarstvo odbrane BiH primorano je da mijenja Zakon o službi u oružanim snagama jer je interesovanje za službu najmanje u posljednjih deset godina.
Trenutno Oružanim snagama BiH fali 222 oficira, 178 podoficira i 815 vojnika.
Primjera radi na konkursu 2012. godine za prijem u službu 300 vojnika se javilo 6.610 kandita. Ove godine se na isti taj oglas je konkurisalo jedva nešto preko hiljadu ljudi.
Tačnije, prije deset godina za jednu poziciju se nadmetalo 22 kandidata, dok u ovoj godini u prosjeku na jedno upražnjeno mjesto se prijavljuju tri potencijalna kandidata.
Podaci resornog ministartsva pokazuju kako se redovi veoma teško zanavljaju.
Od 2008. do danas u Oružane snage primljeno je 6.732 ljudi dok je služba prestala za njih 6.774, od čega je 1.763 pripadnika odišlo na lični zahtjev prije kraja službe.
Da situacija bude nepovoljnija, do 2025. godine će služba biti prekinuta za 3.546 vojnih lica, većinom oficira i podoficira.
U Ministarstvu odbrane BiH kažu kako postojeći zakonski okvir negativno utiče na popunjenost zbog čega ga je potrebno mijenjati.
Jedna od najveći novina je da vojnik ima rok do 39 godine da stekne čin podoficira i tako produži službu. Pređašnjim zakonskim rješenjem čin je morao da stekne do 35 godina, ili u suprotnom da traži drugo radno mjesto.
“Predloženim rješenjem će se osigurati veći interes mladih osoba za prijem u kategoriju vojnika iz civilstva zbog mogućnosti duže karijere i napredovanja u više kategorije podoficira i oficira”, navodi se u obrazloženju izmjenjenog zakona koji je u fazi konsultacija.
Obećavaju kako će pitanje prijeme u vojnu službu biti pojednostavljeno, kao i da će status onih koji su već u službi biti bolji.
Primjera radi, vojnici koji su išli na podoficirsku ili oficirsku obuku umjesto dosadašnje naknade, izmjenama bi zadržali bi svoju platu, a i sama obuka će im biti skraćena.
“Predložena zakonska rješenja motivišu profesionalna vojna lica za nastavak karijere i usavršavanje. Izmjenama bi se ispunio zahtjev za intenzivnijim prijemom iz razloga smanjenja perioda obuke, evidentno je i da bi se više lica koja su na službi u OS BiH prijavljivalo za obuku, što bi podiglo njen kvalitet na višinivo i Oružane snage bi dobile kvalitetnije obučene podoficire i oficire”, stoji u obrazloženju Zakona.
Dodaje se i kako se sa izmjema neće doći do gomilanja zaposlenih u službi niti će trebati više novca za lična primanja.
CAPITAL: D. Tovilović