LONDON, Preuzimanje slovenačke softverske firme “Hermes Softlab” od strane beogradskog “Komtrejda”, kojim će biti stvorena regionalna grupacija sa ukupnim godišnjim prihodima većim od 300 miliona evra, predstavlja simboličnu prekretnicu u privrednoj reintegraciji bivše Jugoslavije, ocjenio je britanski finansijski dnevnik “Fajnenšel tajms” (Finacial Times).
Britanski list pritom navodi da je preuzimanje, kojim se stvara najveća firma u sektoru informacione tehnologije u jugoistočnoj Evropi, obavljeno nepunih 17 godina nakon što je proglašenjem nezavisnosti Slovenije započeta decenija krvavih sukoba na tlu nekadašnje Jugoslavije.
Proširena grupacija “Komtrejd” sada posluje na gotovo svim tržištima bivše Jugoslavije, kao i u Albaniji i Bugarskoj, navodi list. Prema riječima predsjednika grupacije Veselina Jevrosimovića, “Komtrejd” sada objedinjuje najbolje prodavani brend računara u regionu i radnu snagu od oko 1.200 stručnjaka za razvoj softvera.
Jevrosimović, koji je proizveo prvi računar u Srbiji, izjavio je da je do integracije došlo uoči priprema za inicijalnu javnu ponudu (IPO) “Komtrejda”. On je naveo da je cilj IPO, koja treba da se realizuje kroz dvije godine, finansiranje dalje ekspanzije, uključujući prodor na tržište maloprodaje softvera u Evropi, SAD i na Bliskom Istoku, prenio je “Fajnenšel tajms”.
Do integracije je, prema pisanju britanskog lista, došlo uprkos rastućim unutrašnjim tenzijama i sporu sa Evropskom unijom oko Kosova, koje je u februaru proglasilo nezavisnost uz podršku EU, a italijanska bankarska grupacija “Unikredit” je “Komtrejdu” obezbjedila kredit za finansiranje preuzimanja u zamenu za udeo od 21 odsto u integrisanom preduzeću.
Prema pisanju “Fajnenšela”, vodeći korporativni kreditori ove godine okljevaju da finansiraju poslovanje evropskih firmi u Srbiji zbog strahovanja da bi na parlamentarnim izborima 11. maja na vlast mogli da dođu ultranacionalisti.
“Politički problemi ne utiču na naše poslovanje. Naš cilj je da u narednih pet godina postanemo jedna od najvećih IT kompanija u Evropi”, izjavio je Jevrosimović.
“Komtrejd” godišnje proizvodi između 170.000 i 180.000 kompjutera. Kompanija je 2006. ostvarila prihode od 160 miliona evra, a u posljednjih pet godina može da se pohvali godišnjim rastom prodaje od oko 30 odsto.
Slovenački “Hermes Softlab”, koji je 2007. imao prihode od 50 miliona evra, posjeduje centre za razvoj softvera u Srbiji i Bosni i Hercegovini, kao i manja predstavništva u Njemačkoj, Austriji, Irskoj i SAD. Zvaničnici kompanije kažu da će ta firma, čija je tržišna vrijednost procjenjena na 40 miliona evra, nastaviti da posluje pod sopstvenim imenom.
“Fajnanšel tajms” naglašava da, dok slovenačke kompanije, kao što su trgovinski lanac “Merkator” i državna telekomunikaciona firma “Telekom Slovenije”, posluju na svim tržištima bivše Jugoslavije, najveće srpske firme dosad nisu uspjele da prodru na slovenačko tržište.