SKOPLJE , U Londonu je objavljena studija o tome gdje se u svijetu najbolje živi i prednjači Finska, Zimbabve je na dnu ljestvice a Makedonija u sredini u svijetu, ali među posljednjima u Evropi po indeksima koji obuhvataju ekonomske i socijalne parametre.
Ugledni Ligatum institut (Legatum) sastavio je spisak koji je obuhvatio 104 države i najperspektivnija za život poslije Finske je Švajcarska, slijede skandinavske zemlje, a prvih deset na listi zaokružuju Austrija, Kanada, Holandija, SAD i Novi Zeland, prenosi makedonska televizija A1.
Društvo Zimbabveu koji je na dnu ljestvice, na 104. mjestu, pravi Kamerun (100), Centralno Afrička Republika (101), Jemen (102) i Sudan (103).
Makedonija je prema indeksu prosperiteta 59, jedno mjesto ispred El Salvadora, ali iza Šri Lanke, Bocvane, Paragvaja, Filipina i Dominikanske Republike.
Od evropskih zemalja i zemalja u regionu Ukrajina je 61, Turska 69. i Belorusija 85, što je lošija pozicija od Makedonije, ali se bolje živi u Hrvatkoj (35. pozicija), Bugarskoj (46) i Rumuniji (48).
Britanski institut nije analizirao Srbiju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.
Makedonija je na 86. mjestu u svijetu po ekonomskoj razvijenosti, ali je okvalifikovana kao država u kojoj dominira nezaposlenost, ima podosta barijera za otpočinjanje biznisa i karakterističan je nizak nivo štednje građana.
Zemlja je po stepenu razvijenosti demokratije i političkih prava svrstana na 42. mjesto na pomenutoj rang listi.