BANJALUKA – Izgradnja i rad termoelektrane „Ugljevik 3“, na čiju izgradnju pravo polaže ruski oligarh Rašid Serdarov, neće imati značajniji uticaj na životnu sredinu ukoliko se sprovedu propisane mjere zaštite.
Tvrde to u Institutu za zaštitu i ekologiju Republike Srpske, u kojem su uradili Studiju uticaja koju je naručio „Comsar Energy“, kako bi došao do ekološke dozvole neophodne za početak realizacije projekta izgradnje TE.
U nacrtu Studije koja je dostavljena Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske se zaključuje kako se mjerama zaštite, koje su definisane studijom, mogu obezbijediti potrebni uslovi za zaštitu životne sredine u smislu uticaja na floru i faunu, pojavu buke, zagađenje zemljišta i drugih segmenata životne sredine i prostora.
„Projekat izgradnje i korištenja TE u opštini Ugljevik, uz poštivanje svih predloženih mjera zaštite životne sredine definisanih u okviru Studije uticaja, prilikom izvođenja građevinskih radova kao i prilikom korišćenja/eksploatacije svešće negativne uticaje u smislu uticaja na životnu sredinu na minimalan nivo“, tvrde u Institutu.
Inače uvid u ovaj dokument moguć je na sajtu Ministarstva i u prostorijama Opštine Ugljevik. Javna rasprava će se održati 30. avgusta u 12 časova u sali hotela „Atlas“ u Ugljeviku, a primjedbe i sugestije se mogu slati u roku od 15 dana nakon rasprave.
Iako je prvobitno planirano da ovo elektro-energetsko postrojenje ima snagu od 600 megavata, Vlada Republike Srpske je napravila ustupak i dozvolila Serdarovu da poveća snagu i gradi dva bloka od po 350 megavata koji će godišnje proizvoditi 4.900 gigavat časova struje.
Lokacija na kojoj će se graditi elektrana se nalazi na dijelu magistralnog puta Stari Ugljevik – Priboj, samo dva i po kilometra od centra grada, a neposredno uz već postojeću termoelektranu koja posluje u sastavu „Elektroprivrede RS“.
Nova TE prostiraće se na 27 hektara, a vrijednost investicije sa pripremnim radovima iznosi oko 1,2 milijarde maraka.
O koliko velikom postrojenju se radi najbolje govori podatak da će se u njemu godišnje spaliti između 4,17 i 4,32 miliona tona uglja sa površinskih kopova „Ugljevik Istok 2“ i „Delići“ na koji takođe „Comsar“ polaže prava.
Na samom kraju, postrojenje bi trebalo da zapošljava oko 300 radnika.
U Studiji se nedvosmisleno može vidjeti da neadekvatno upravljanje elektranom može imati nesagledive posljedice na zdravlje ljudi, kvalitet vode i vazduha i zemljišta.
„Visoke koncentracije emisija gasova i aerosola iz termoelektrane mogu da zagađuju obradive površine u njihovoj neposrednoj blizini. Iz zemljišta ih biljke apsorbiju i tako ulaze u lance ishrane raznih konzumenata, samim tim je i veći negativan uticaj na zdravlje stanovništva i kvalitet poljoprivrednih proizvoda“, navodi se u ovom dokumentu.
Problema sa zrakom ne bi smjelo biti jer se u Studiji navodi kako će na termoelektrani biti postavljen sistem za odsumporavanje.
Međutim, to su samo procjene i predviđanja. Za opomenu svima je slučaj sa postojećom termoelektranom na kojem sistem za odsumporavanje, vrijedan 160 miliona maraka, zbog brojih propusta ne radi u potpunosti.
Podsjećamo, kako su ranije najavljivali iz „Comsar Energy“ izgradnja TE „Ugljevik 3“ trebalo je da počne prije šest godina i da bude završena do kraja 2016. godine, ali od toga nije bilo ništa.
Kako je CAPITAL nedavno otkrio, Serdarov je ovaj posao prodao „Kinezima“, a kompanije „China Electric“ i „Sunningwell International LTD“ potpisale su ugovor o izgradnji termoelektrane „Ugljevik 3“.
„Nastavlja se projekat, imamo pregovore sa strateškim partnerima, ali ne mogu iznositi detalje. Važno je da će se investicija nastaviti i to će biti u skladu sa svim evropskim direktivama i uz poštovanje normi“, rekao je ranije Siniša Majstorović iz „Comsar Energy“.
CAPITAL: Dejan Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dok svi u svijetu gase termoelektrane koje su u funkciji, naši kriminalci daju dozvole za nove. Mafiji treba otvoreno reći da je nemoguća zaštita od zagašenja, jer da jeste zapadna Evropa bi to znala i primjenila. I ne bi gasila postojeće termoelektrane. Taj ko je potpisao takvu studiju (naručenu očigledno od mafije) treba da ide na doživotnu robiju. Bolje reći na Goli otok
Ne gase se, lažu te. Njemačka pravi nove. Čime će oni da zamjene postojeće izvore energije. Misliš solarnim panelima i vjetrenjačama. Podlegao si zapadnoj propagandi. Veliki ucjenjuju male ekološkim standardima a iste krše.
Lp
Interesantno viđenje nekog ko nije putovao po Njemačkoj. Zaključujem iz komentara da su oko 30 hiljada vjetrenjača koje se vrte u Njemačkoj i proizvode više od četvrtine ukupne proizvodnje struje izgrađene samo radi zapadne propagande.
“Na samom kraju, postrojenje bi trebalo da zapošljava oko 300 radnika.”
Sta rade toliki?