SARAJEVO, Iz budžeta institucija BiH, prema preliminarnim podacima, prošle godine je za putne troškove isplaćeno oko 21 milion KM, što je gotovo sedam puta više nego što su potrošile institucije Federacije BiH.
Prema izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH za prvih šest mjeseci prošle godine, ministarstva odbrane i inostranih poslova BiH najviše su potrošila na putne troškove, u koje su uračunate i dnevnice za putovanja u BiH i inostranstvu.
Tako je Ministarstvo odbrane, na čijem čelu je Selmo Cikotić, za prvih šest mjeseci potrošilo 1,5 miliona KM, a Ministarstvo inostranih poslova, čiji je prvi čovjek Sven Alkalaj, nešto više od milion KM. Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa na putne troškove je u istom periodu potrošilo 129.000 KM, a Ministarstvo transporta i komunikacija BiH na putovanja je potrošilo 269.000 KM, dok je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice na putne troškove u šestomjesečnom periodu potrošilo 187.000 KM. Ministarstvo bezbjednosti BiH, prema podacima iz šestomjesečnog izvještaja, potrošilo je 266.000 KM, a Ministarstvo pravde BiH 85.000 KM.
Parlamentarna skupština BiH za pola godine je iz svog budžeta izdvojila za putne troškove 1,1 milion KM, a u istom periodu Predsjedništvo BiH, uključujući sva tri kabineta i Sekretarijat, 335.000 KM.
Prema usvojenom budžetu bh. institucija za 2010. godinu, za putne troškove je predviđeno 21,7 miliona KM, a ovaj novac na raspolaganju je za skoro 70 institucija na nivou BiH. Prema revizorskim izvještajima u 2009. godini u bh. institucijama za putne troškove isplaćeno je 17,7 miliona KM.
U putne troškove uračunat je prevoz do odredišta, dnevnice i noćenje. Dnevnica za putovanja u BiH je 50 KM, dok se za putovanja u inostranstvo isplaćuju različite dnevnice u zavisnosti u koju se zemlju putuje i kakav je tamo standard, a kreću se od 65 KM do 169 KM.
Iz budžeta Federacije BiH je za prvih 11 mjeseci prošle godine budžetskim korisnicima isplaćeno oko 3,4 miliona KM za putne troškove. Od toga se na dnevnice odnosi 2,5 miliona KM.
Tako je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, na čelu sa Damirom Ljubićem, za putne troškove izdvojilo oko 112.700 KM, a Ministarstvo zdravstva FBiH 27.427, od čega na dnevnice 18.373 KM. Ministarstvo kulture i sporta FBiH je za putne troškove isplatilo 31.984 KM, od čega na dnevnice u zemlji i inostranstvu 20.711 KM. Od ove ukupne cifre, ministar Gavrilo Grahovac, jedini za kojeg su nam pojedinačno dostavljeni podaci, za putne troškove naplatio je oko 7.150 KM, od čega 4.095 KM dnevnica.
“Na putne troškove u 2010. godini u Ministarstvu prostornog uređenja FBiH utrošeno je 25.119 KM. Od toga su dnevnice 14.785 KM”, saopštili su iz ovog ministarstva.
Nismo dobili podatke iz ostalih ministarstava u Vladi FBiH, uz molbu iz Ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta FBiH da sačekamo odgovor jer je ministar Velimir Kunić imao moždani udar.
“Nemamo podatke o putnim troškovima za sve institucije i korisnike budžeta pojedinačno”, objasnili su u Ministarstvu finansija FBiH. Odgovore o putnim troškovima nismo dobili ni iz Parlamenta FBiH, te kancelarije predsjednice i potpredsjednika FBiH Mirsada Kebe i Spomenke Mičić.
“Završni račun radimo 26. februara”, odgovorili su nam iz kancelarije predsjednice FBiH Borjane Krišto.
Međutim, samo prema objavljenim odlukama Vlade FBiH iz prošle godine, iz tekuće vladine rezerve je jednom potpredsjedniku FBiH odobreno 2.000 KM za putne troškove, a drugom 5.000 KM. Takođe je iz tekuće rezerve Vlada FBiH za sebe odobrila 49.208 KM za putne troškove.
Podaci o putnim troškovima
1,5 miliona KM za pola godine potrošilo Ministarstvo odbrane BiH
1 milion KM za šest mjeseci potrošio MIP BiH
112.700 KM potrošilo Ministarstvo poljoprivrede FBiH
50.000 KM Vlada FBiH izdvojila sebi iz tekuće rezerve
Primjedbe revizora
U izvještajima državnih revizora za prošlu godinu većina institucija imala je primjedbe na pravdanje putnih troškova i njihovu opravdanost, a kao razlog navodi se nedostatak jedinstvenih propisa.
“Nijednim propisom nije regulisano koliki dio budžeta koja od institucija ima pravo potrošiti na službena putovanja uzimajući u obzir značaj i ulogu institucije, kojom klasom zaposleni mogu putovati, ekonomska ili biznis klasa i tako dalje”, navode revizori u izvještaju o izvršenju budžeta bh. institucija za 2009. godinu.
Prema izvještaju federalnih revizora, u 2009. godini je budžetskim korisnicima isplaćeno 3,8 miliona KM putnih troškova. Revizori su prokomentarisali da ne mogu potvrditi da je uspostavljen funkcionalan sistem kontrola nad korištenjem sredstava posebno za, između ostalog, putne troškove. Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Predlazem da oni ni ne dolaze na posao.Nek sjede kuci bar nece praviti troskovi.Njima treba dati platu da ne “rade”.Zna li neko neki pozitivan rezultat njihovih putovanja.Lijep je rekao Gosp.Spiric.”Niko ne bi osjetio nisata da oni i ne postoje”dokaz za to je i ova situacija bez vlasti.Kome oni nedostaju osim sami sebi
Glede g. Spirica osjetili smo prisustvo njegovog odsustva
A jes lijepo kad “ih” nema.
Pingback: Pičim, pičim pičit ću i u Kinu stiću ću! » GDJE JE LOVA ? -