Iz Ministarstva finansija BiH poručili su da oni nisu nadležni za realizaciju ovog zaključka, odnosno da ne raspolažu podacima za pripremu informacije. Iz tog razloga zatražili su od Centralne banke BiH da dostavi tražene informacije ukoliko njima raspolaže.
Centralna banka BiH odgovorila je da ne raspolaže nikakvim informacijama o rasprostranjenosti tržišta virtuelne valute bitcoin u Bosni i Hercegovini te da se sve bitcoin transakcije obavljaju putem vizuelne neregulisane mreže.
“U nekim zemljama takođe postoje i bankomati za kupovinu i prodaju samog bitcoina za lokalnu valutu, ali isti ne postoje u BiH”, navedeno je u odgovoru Centralne banke BiH.
Ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda u dopisu upućenom Komisiji za finansije i budžet naveo je da slijedom navedenog zvanične institucije BiH ne raspolažu potrebnim informacijama koje bi na odgovarajući način predstavljale realizaciju zaključka Komisije za finansije i budžet Parlamentarne skupštine BiH.
Bitcoin je decentralizovana, distribuirana, anonimna platna mreža, a ujedno i virtuelna valuta koju ta platna mreža koristi.
Novi bitcoini dodjeljuju se kao nagrada za obradu transakcija korisnicima koji nude svoju računalnu snagu za provjeru i spremanje uplata u javnoj knjizi.