SARAJEVO, Institucije Federacije BiH /FBiH/ dobile su oko 5,7 milijardi KM donacija od 2006. godine, o čemu su obavijestile Istražnu komisiju za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava Predstavničkog doma parlamenta BiH – rekao je danas predsjedavajući Komisije Sefer Halilović.
Ova komisija poslala je 4 000 dopisa institucijama, nevladinim organizacijama, raznim agencijama i ustanovama,
ali 265 dopisa nije uručeno zbog nepostojanja adrese ili organizacije.
Komisija je na današnjoj sjednici donijela zaključak da se putem oglasa pokuša doći do ovih 265 institucija i organizacija, te da bi, ako se ni tada ne jave, trebalo uključiti Sipu da utvrdi gdje se ti primaoci donacija nalaze.
Halilović je naglasio da je oko 1 000 korisnika donacija odgovorilo i da još stižu odgovori, koji će biti prezentovani na narednoj sjednici.
“Siguran sam da ćemo naćin način da dobijemo tražene podatke”, rekao je on i dodao da su na današnjoj sjednici zaključili da se obrate ponovo Centralnoj banci BiH u kojoj je najveći broj donacija evidentiran, da bi mogli uporediti sa podacima ministarstava i drugih institucija koliko su tačne informacije.
On je rekao da očekuje od Centralne banke da ne pravi opstrukciju i ne otežava posao i da ne dovodi sebe i Komisiju u neugodnu situaciju.
“Od EU i Dimitrija Kurkulasa očekujemo da svojim primjerom pokažu kako se to radi u Evropi, a ne da nas upućuje na Ministarstvo finansija i trezora BiH. Način kako su nam sada odgovorili ne ohrabruje nas nego nas obeshrabruje”, rekao je on i dodao da i od UN-a očekuje da budu konkretniji, kao što je bila konkretna Američka ambasada koja je saopštila da je od 1996. do 2001. godine donirala oko milijardu i petsto sedamdeset miliona dolara.
Halilović je rekao da će Komisija ponoviti zahtjev Evropskoj komisjji i UN-u.
Prema njegovim riječima, nemaju tačan podatak koliko je donacija došlo u BiH, ali se nada da će na narednoj sjednici za deset do petnaest dana imati preciznije podatke.
Član Komisije Slavko Jovičić je istakao da je prema nezvaničnim podacima u BiH od 1996. godine stiglo više od 40 milijardi KM donacija, od čega u RS nešto manje od dva odsto.
Jovičić je rekao da podaci Centralne banke BiH nisu oni koje je Komisija tražila i ne prihvata obrazloženje da je za dobijanje traženih podataka potrebna saglasnost nekog ministarstva ili institucije.
“Čuli smo i informaciju da su mnoga ministarstva imala i nelegalne račune u drugim državama”, rekao je on i dodao da njega ne interesuju legalna sredstva već “lopovi i mafija koja je opljačkala ovaj narod”.
Prema njegovim riječima, Centralna banka može da ima te podatke.
“Postoje opstrukcije, jer se zna ko je u to vrijeme bio na političkim javnim funkcijama i mogao da dijeli sredstva, ne pitajući nikoga. Najveći lopovluci su se odvijali od 1996. do 2002. godine”, rekao je on i dodao da nisu samo u pitanju domaće institucije, već i međunarodne organizacije, nevladine organizacije koje su ovdje došle da peru novac, a sada su ugašene.
Jovičić je rekao da će učiniti sve, ako treba formirati i nevladinu organizaciju, ako ne bude političar, da se stane u kraj lopovima i mafiji.
Viceguvernerka Centralne banke BiH Ankica Kolobarić je naglasila da je Centralna banka otvorena i transparentna institucija i da se ne radi ni o kakvoj opstrukciji.
Ona je dodala da su dostavili spisak donacija koje je dobila Centralna banka kao institucija i to je oko 17 miliona KM za poboljšanje rada institucije.
Kolobarić je podsjetila da oni podržavaju rad ove komisije i ne bježe od davanja podataka, ali nisu sigurni u postotnim iznosima koje su to donacije koje su se slijevale na račune ministarstava.
“Ti podaci koje traži Komisija se moraju prikupiti iz više izvora i uporediti sa podacima Centralne banke BiH “, rekla je ona.
Član Istražne komisije Denis Bećirević je naglasio da je vrlo bitno da ova komisija završi započeti posao, jer je u BiH prema podacima Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH došlo blizu 14 milijardi KM, a kasnije je rečeno oko 7,2 milijarde KM i zadatak Komisije je da to utvrdi.
“Imamo situaciju da su u BiH došle milijarde KM, a da nisu proknjižene i evidentirane i da su prema nezvaničnim podacima islamske zemlje uputile u BiH oko osam milijardi KM kao pomoć BiH”, rekao je on i dodao da se sve mora do kraja istražiti.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
5,7 milijardi KM donacija od 2006. godine do polovine 2010. godine dobila FBiH! Pa šta koga vraga im borci, penzioneri, nezaposleni i drugi hoće sa svim onim štrajkovima i demonstracijama. Da ih je ko kineza od toliko bespovratnih para mogu lijepo živjeti,a da ništa ne rade. Jedino, ako i u njih vlastodršci imaju lepljive prste, pa do naroda nije ni stigo to brdo para.
donacije , donacije , donacije