BEOGRAD, Nije zabranjeno da nas razni trgovci i bankari zovu telefonom ili nam na našem kućnom pragu nude baš svoj proizvod po „specijalnoj cijeni“, ali je, kaže zakon, i te kako zabranjeno da to čine protiv naše volje.
– Zakon o zaštiti potrošača zabranjuje nasrtljivo poslovanje – objašnjava za „Novosti“ Jovanka Nikolić, pravnica Asocijacije potrošača Srbije (APOS). – To znači da, ako vas iz jedne firme zovu telefonom i nude određeni proizvod, a vi im striktno kažete: „Ne želim više da me zovete“, to više ne smije da se ponovi. Ukoliko se takav poziv ponovi, on se smatra nasrtljivim poslovanjem, za koje je nadležna Tržišna inspekcija.
Potrošač treba ovakvo nasrtljivo poslovanje da prijavi inspekciji, koja je dužna da reaguje i prekršajno kazni počinioce.
Iako ni Zakon o trgovini, ni Zakon o zaštiti potrošača ne zabranjuje prodaju „na daljinu“, odnosno prodaju „preko kućnog praga“, zakonski su, prema riječima naše sagovornice, tačno određeni uslovi kako se rješava određeni problem ukoliko do njega dođe.
Osim pomenutog nasrtljivog poslovanja, Tržišna inspekcija dužna je da reaguje i zbog problema koja nastaju po pitanju neobavještenosti potrošača, kada se kupoprodajni ugovor već sklopi.
– Svaki potrošač treba da zna da ima pravo da u roku od 14 dana od momenta sklapanja kupoprodajnog ugovora, taj ugovor otkaže, bez plaćanja proizvoda, bez ikakvog obrazloženja – ističe Jovanka Nikolić. – Potrošač ima pravo i poslije 14 dana da otkaže ugovor, ali mora da obrazloži razloge.
Nikolić ističe da, ukoliko prodavac nije obavijestio kupca, usmeno, a trebalo bi i pismeno, ima pravo na rok od 14 dana da otkaže ugovor, potrošač automatski dobija neograničen rok da od ugovora odustane bez objašnjenja.
– To znači da vas prodavac nije obavijestio na pravi način o proizvodu i prodaji, pa potrošač opet može da se obrati Tržišnoj inspekciji, jer je riječ o prekršaju – navodi pravnica APOS-a, i ističe da je u ovim slučajevima uloga udruženja potrošača samo savjetodavna.
Ista adresa inspekcije ostaje i u slučaju da kupac dobije proizvod čije osobine ne odgovaraju onima koje mu je trgovac predočio prilikom prodaje.
Kancelarija povjerenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, još jedna je adresa na koju se javljaju građani koji smatraju da su njihovi lični podaci zloupotrebljeni.
– Tokom 2013. godine povjerenik je primio dvije prijave povodom direktnog marketinga, a zbog ponuda komercijalnog karaktera, na primjer, ponuda poslovne banke za zaključenje određenog bankarskog posla – kaže za „Novosti“ Aleksandar Resanović, zamjenik povjerenika. – Za prva četiri mjeseca ove godine, povjerenik je primio četiri prijave povodom uznemiravanja u vrijeme sprovođenja izbora.
Od početka prošle godine, do danas, povjerenik je primio nekoliko prijava u kojima se navode „uznemiravajući telefonski pozivi“ koje građani dobijaju od agencija specijalizovanih za naplatu potraživanja, a koje podatke o ličnosti, pa tako i broj telefona, dobijaju od povjerilaca, najčešće banke, koje ih angažuju radi naplate duga od dužnika-klijenta banke. U ovakvim situacijama, povjerenik vrši nadzor zakonitosti prenosa podataka o ličnosti sa povjerioca na treće lice, poput agencije za naplatu potraživanja.
– U praksi povjerenika nedavno je prijavljen slučaj da je više osiguravajućih društava telefonskim putem nudilo svoje usluge učesnicima saobraćajnog udesa, i to svega nekoliko sati nakon udesa. S tim u vezi, povjerenik je pokrenuo postupak nadzora nad radom svih tih osiguravajućih društava – ističe Resanović.
Javnost imenika
Sa aspekta zaštite podataka o ličnosti, valja imati u vidu da je „Telekom Srbija“ svoj telefonski imenik, takozvane bijele strane, pripremio i objavio na osnovu pismene saglasnosti svih lica čiji su podaci objavljeni, i to u svrhu da se javnosti učine dostupnim podaci fizičkih lica čija su imena objavljena – kaže Aleksandar Resanović, zamjenik povjerenika. – Na taj način, data je poslovna mogućnost da se neko, u ovom slučaju promoter, može obratiti tim licima, ponudom za sklapanje poslova.
Prava potrošača
Ukoliko ne mogu da ih se otarase potrošači nasrtljive prodavace treba da upozore na četiri stvari:
* Ne želim da me više zovete ili dolazite na kućni prag.
* Imam pravo 14 dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora da odustanem od kupovine bez objašnjenja.
* Moja prava, kao potrošača, štiti Tržišna inspekcija, kojoj ću prijaviti ako prekršite ovo prvo, ili me ne obavjestite o ovom drugom pravu.
* Savjete šta da činim mogu da dobijem u Udruženju potrošača.
Šta sve nude
Bankari i predstavnici osiguravajućih kuća preko telefona najčešće nude razne vrste kartica, keš kredita ili osiguranja života i imovine. Ipak, na kućnom broju češće nas pronađu trgovci, uz već čuvenu rečenicu: „Čestitamo, osvojili ste nagradu, čekaće vas na (promotivnoj) večeri koju organizuje određeno preduzeće danas uveče u vašem komšiluku“. Svi se, bez izuzetka, pozvanom kupcu obrate imenom i prezimenom osobe na koju je registrovan fiksni telefon. Novosti