– Nakon što poslodavci zatvore firmu, njihovi rođaci na istom mjestu otvaraju novu
– Inspekcija konstatuje, nema zakonski mehanizam da kažnjava
BANJALUKA, Inspekcija rada Republike Srpske otkrila je u prošloj godini slučajeve u kojima su poslodavci, kako bi izbjegli plaćanje obaveza prema radnicima, odjavljivali firme, da bi potom u istom prostoru firmu registrovali njihovi bliski članovi porodice koji obavljaju istu djelatnost u istom objektu.
U inspekciji kažu da na takve pojave ne mogu reagovati jer nemaju zakonska ovlaštenja, a radnici zaštitu svojih prava mogu tražiti jedino putem suda.
„U okviru redovnog nadzora iz nadležnosti inspekcije rada uočena je pojava da poslodavci odjavljuju registrovanu djelatnost i potom se kao novi poslodavci registruju njihovi bliski članovi porodice koji obavljaju istu djelatnost u istom objektu, te na taj način pokušavaju da izbjegnu svoje obaveze prema radnicima. U ovim slučajevima inspekcija nema mogućnost da prethodnom poslodavcu koji pravno više i ne postoji nalaže otklanjanje nepravilnosti, te radnici isplatu dugovanja mogu tražiti jedino putem suda“, rekli su za CAPITAL u Inspektoratu RS, potvrđujući navode iz svog godišnjeg Izvještaja o radu.
Dodaju da sa je novoregistrovani privredni subjekt je novo pravno lice, koje ima novi JIB i pravno ne odgovara za obaveze koje su nastale za vrijeme rada prethodnog poslodavca.
Inspektori predlaže da se razmisli o novim zakonskim rješenjima koja bi onemogućila ovakve pojave.
„U okviru zakonskih rješenja kojima se reguliše registracija i prestanak rada privrednih subjekata, potrebno je da zakonodavac razmotri mogućnost da se poslodavcu onemogući odjava djelatnosti sve dok ne izmiri sve obaveze koje ima prema radnicima i državi“, navode u Inspektoratu.
Rade i neregistrovani
U Inspektoratu ističu i da je u posljednje vrijeme uočena čak i pojava da poslodavci odjave registrovanu djelatnost, a potom nastave sa radom neregistrovani.
U protekloj godini republička inspekcija rada je izvršila oko 6.600 kontrola i u oko 170 slučajeva utvrdila da firme nisu upisane u sudski registar ili da ne posjeduju Rješenje za obavljanje djelatnosti, Rješenje o ispunjenosti propisanih uslova u oblasti zaštite i zdravlja na radu ili da nije identifikovano ovlašteno ili odgovorno lice.
„U ovim slučajevima inspektori poslodavcima izriču prekršajne mjere“, naveli su u Inspektoratu.
Peulić: Hitno spriječiti
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić kaže da je sličnih primjera bilo i ranije kada su firme u okviru postojećih preduzeća formirali tzv. sestrinske firme i na taj način izbjegavali plaćanje obaveza.
„Mi smo tražili da poslodavac ne može formirati bilo kakvu firmu dok ne izmiri sve obaveze prema radnicima i državi. Oko toga se vode rasprave, ali ne znam dokle je stiglo. Svi zajedno moramo naći model da se ovakve pojave spriječe i zaštite prava radnika“, istakao je Peulić.
CAPITAL: M. Čigoja