BANJALUKA – Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske će u narednih nekoliko dana formirati savjet za šumarstvo, čiji će zadatak biti da ministru daje stručna mišljenja na sva akta iz sfere poslovanja, finansija, proizvodnje, zaštite i reprodukcije šuma.
Takođe, u planu je maksimalna kontrola poslovanja u svim fazama, posebno kada je u pitanju inspekcijski nadzor, naročito šumarske inspekcije, na čemu će se mobilisati inspekcije svih nivoa.
Ovo su neki od zaključaka sa sastanka koji je u petak održan u Banjaluci između Steve Mirjanića, resornog ministra, s menadžmentom “Šuma Republike Srpske”, Upravnim i Nadzornim odborom.
“Posebno bitan zaključak je da se mora zabraniti praksa da pojedina preduzeća koja se bave finalnom preradom drveta dobijaju veće količine oblovine koju poslije preprodaju na različitim tržištima. Takođe, Uprava ‘Šuma RS’ mora zabraniti upotrebu kvalitetnog drveta u proizvodnji ogreva za izvoz, što je u proteklom periodu bilo veoma izraženo”, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Zbog toga će, kako su poručili, od Republičkog inspektorata tražiti da putem šumarske inspekcije osigura rigoroznu kontrolu primjene Zakona o šumama i svih drugih propisa kojima se reguliše djelatnost ovog sektora, u čemu će imati punu saradnju s Ministarstvom i MUP-om kada su u pitanju terenske kontrole.
Inače, jedan od zaključaka je i da Uprava “Šuma RS” mora osigurati profitabilno poslovanje na daleko višem stepenu nego do sada i do kraja juna definisati program finansijske konsolidacije preduzeća s tačno utvrđenim mjerama i obezbijediti potpunu likvidnost.
“Šume RS” bi inače do kraja ove sedmice trebalo da donesu statut, koji je već duže vrijeme u pripremi, a do kraja septembra i pravilnik o sistematizaciji i organizaciji preduzeća.
Do kraja godine potrebno je donijeti izmjene Zakona o šumama, na čemu je rad u toku.
Na sastanku je zaključeno i da proizvodnja gubitaka i odstupanje od poslovne politike moraju za sobom povlačiti kadrovske promjene na svim nivoima.
“Rukovodstvo mora obezbijediti kontinuirane analize o poslovanju u svim fazama, te mjesečno pratiti ostvarivanje proizvodnje i troškove”, smatraju u Ministarstvu.
Zaključili su i kako menadžment treba da pristupi redefinisanju cjenovnika drvnih sortimenata, s ciljem da se izvrše određene korekcije i stave u kontekst tržišta BiH i okruženja.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koji crni inspektori,korumpirana bagra!Da imamo pameti zabraniti Sumarstvu da gazduje sumama jer su toliko ogrezli u pljacki da jedino oduzeti im nadleznost,nema druge!