-Inspektorat RS od CAPITAL-a saznao da se “Delta Planet” gradi bez građevinske dozvole
-Resorno ministarstvo inspektorima dostavilo dozvolu za prvu fazu gradnje
-Ministarstvo: Investitor 14. septembra zatražio izdavanje dozvole, ali nije priložio kompletnu dokumentaciju
– Delta: Pratimo proceduru i propise BiH i RS, u roku prilažemo sve neophodne dokumente
BANJALUKA – Republička urbanističko-građevinska inspekcija započela je kontrolu gradilišta na kojem “niče” banjalučki šoping mol “Delta Planet”, kojeg bez građevinske dozvole gradi firma “Delta Real Estate” u vlasništvu kontroverznog srbijanskog biznismena Miroslava Miškovića, saznaje portal CAPITAL.
Reakcija Inspektorata RS uslijedila je nakon pisanja CAPITAL-a o propustima u radu nadležnih kada je ova sporna gradnja u pitanju. Međutim, u ovoj instituciji odmah su nagovijestili da će im za konkretne rezultate, “a zbog kompleksnosti i veličine objekta, biti potrebno vrijeme”.
“Inspektorat RS nije bio upoznat sa informacijom u kojoj fazi je procedura koja se trenutno vodi kod resornog ministarstva u vezi sa izgradnjom objekta niti nam je u proteklom periodu dostavljena informacija da postoje odstupanja te da je potreban inspekcijski pregled. S obzirom na nove informacije, republička urbanističko-građevinska inspekcija započela je kontrolu, koja će zbog kompleksnosti i veličine objekta zahtijevati duže trajanje inspekcijskog pregleda”, naveli su u pisanom odgovoru za našu redakciju iz Inspektorata.
Napominju i da je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS prije početka izvođenja radova dostavilo inspekciji izdatu građevinsku dozvolu, dok je investitor dostavio prijavu izvođenja radova i podatke o učesnicima u izgradnji, izvođaču radova i nadzornim organima.
“U skladu sa navedenim u toj fazi postupka inspekcija nije imala osnova za postupanje”, zaključili su.
“Delta Real Estate” tražio dozvolu, ali nije dostavio dokumentaciju
Istina, Miškovićev “Delta Real Estate” imao je uredno izdatu dozvolu, ali samo za pripremne radove koji, prema Zakonu o uređenju prostora i građenju RS, podrazumijevaju podzemne radove do nulte kote. Ipak, to investiture nije spriječilo da odavno premaše dozvoljeni nivo pripremne gradnje – budući velelepni objekat već ima podignute dvije etaže.
U resornom ministarstvu za CAPITAL je početkom ove sedmice potvrđeno da je firma koja gradi objekat na Banjalučkom polju 14. septembra podnijela zahtjev za izdavanje građevinske dozvole za izgradnju ovog trgovačkog centra, ali i da se vodi upravni postupak po ovom zahtjevu.
Gradnja dvije etaže nije obustavljena, iako im dozvola nije izdata što se obrazlože time da „investitor nije kompletirao dokumentaciju“.
“Građevinska dozvola biće izdata u skladu sa Zakonom o uređenju prostora i građenju RS, kada investitor kompletira dokumentaciju, kako je to od njega u upravnom postupku zatraženo i kako to propisi predviđaju”, navode u Ministarstvu.
Iako su vrlo dobro upoznati sa Zakonom, u Ministarstvu, međutim, pokušavaju i da “zamagle oči” te navode da je dozvola za izvođenje pripremnih radova izdata 4. avgusta ove godine, a onda tvrde da ona važi i za “izvođenje dijela građevinskih radova na objektu, odnosno za izvođenje radova na podzemnoj etaži, a što obuhvata i stropnu konstrukciju iznad te etaže”.
Ipak, dvije već podignute etaže niko ne spominje.
“Investitor objekta je, uz zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, dostavio sve dokaze propisane odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju. Zakon predviđa mogućnost izdavanja građevinske dozvole u fazama za složene objekte, kao što je ovaj objekat, čija je korisna površina veća od 62.000 metara kvadratnih”, istakli su u Ministarstvu.
Takođe, navode da projektovana tehnologija građenja na ovom objektu sa montažnom armirano-betonskom i prenapregnuto-betonskom konstrukcijom, predviđa ugradnju tipskih konstruktivnih elemenata, kao što su armirano-betonski stubovi, koji se ugrađuju od temeljne konstrukcije i kontinuirano, odnosno bez prekida, prolaze vertikalno kroz sve nadzemne etaže.
“To znači da projektovani konstruktivni sistem objekta ne predviđa njihovo prekidanje na nivou stropne konstrukcije iznad podzemne etaže već se stubovi vertikalno provlače kroz podzemnu i sve nadzemne etaže i kao takvi čine dio projektovanog konstruktivnog sistema objekta”, ističu.
Zaboravljaju, međutim, da iako radovi u temeljnoj jami mogu da se “protežu” kroz dvije dozvole, za firmu “Delta Real Estate” to ne važi, jer nemaju upravo tu drugu, građevinsku dozvolu koja je neophodna prije nego se počne sa „postavljanjem stubova koji se provlače kroz podzemne i sve nadzemne etaže“.
U beogradskom “Delta Real Estateu” danas za CAPITAL ipak tvrde da prate procedure i propise BiH i RS, u roku prilažu sve neophodne dokumente i ažurno odgovaraju na povratne informacije nadležnih institucija.
“I ubuduće ćemo poštovati sve odluke nadležnih organa. Kompanija ‘Delta Real Estate’ započela je izgradnju šoping mola u skladu sa važećim zakonima i u punoj saradnji sa lokalnim vlastima Banjaluke i nadležnim organima RS. U junu je, u predviđenom roku, dostavljena sva potrebna dokumentacija i dobijena je građevinska dozvola kako bi gradnja najvećeg tržnog centra u BiH mogla da počne. Procedura dobijanja dozvola za različite nivoe gradnje obavlja se u etapama i nakanadno se, na zahtev, dostavljaju dodatna dokumenta”, ističu u “Delti”.
Dodaju da proces izgradnje podrazumijeva podizanje stubova objekta iznad nulte kote tako da se radovi obavljaju po projektovanoj tehnologiji. Međutim, ni oni ne spominju dvije sporne etaže.
Investicija od oko 60 miliona evra
Na polaganju kamena temeljca 29. juna ove godine gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić kazao je da je “Delta Planet” ogromna investicija od oko 60 miliona evra te da će ovaj šoping mol zapošljavati nekoliko stotina radnika.
“Direktno ili indirektno, s obzirom na to da će se raditi o trgovini i uslugama, očekujemo i da se u gradu poveća promet i da se privuku novi kupci i gosti”, rekao je tada Radojičić.
Inače, ove sedmice počelo je ponovljeno suđenje vlasniku „Delta holding“ Miroslavu Miškoviću zbog podstrekivanja sina Marka na utaju 320 miliona dinara poreza.
Ponovljeno suđenje Miškoviću počelo je nakon što je Apelacioni sud poništio presudu po kojoj je biznismen osuđen na pet godina zatvora.
Vlasnik “Delta holdinga”, kao i njegov sin Marko te direktor “Nibens grupe” Milo Đurašković i njegovi saradnici uhapšeni su u decembru 2012. godine zbog utaje 320 miliona dinara poreza. Nakon sedmomjesečnog pritvora, Mišković je pušten da se brani sa slobode uz rekordno jemstvo od 12 miliona evra.
CAPITAL: Žana Gauk
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
smejurija, sad kao gospodar kriminalac salje svoju sluzbu da zamaze oci polupismenoj javnosti!! dahte molim vas..ovo je ono ”sta zna dijete sta je sto kila”. pa ne gradi se kokosinjac nego mega objekat i kao ovi nisu znali!!!