MOSTAR, Povećanje broja preduzeća u „zelenoj industriji“, odnosno razvoj čistih tehnologija i njihove primjene u praksi preduslov je dugoročno održanje industrije – istaknuto je na jučerašnjem TechnoBiz Meetupu „Green Industry Innovation“ održanom u INTERA Tehnološkom Parku u Mostaru.
Kako je saopšteno iz tog parka, učesnici su imali priliku poslušati izlaganja stručnjaka iz regije i inostranstva koji su im predstavili pojmove poput „zelene industrije“ i „cirkularne ekonomije“, a potom se i kroz nekoliko primjera poslovnih projekata i inovativnih rješenja iz Irske, Litvanije, Hrvatske i Njemačke, uvjeriti u stvarnu važnost ovakve industrije.
Mladen Kostić, tehnički direktor INTERA Tehnološkog Parka naglasio je kako je svrha ovog događaja da se ukaže da ima prostora za biznis u domenu zelene industrije.
“Naša prvenstvena namjera je da ukažemo da prostora ima i potaknemo mlade ljude da pokreću projekte u tom polju. Odaziv je velik, preko 120 ljudi se prijavilo”, kazao je Kostić.
Morten Halvorsen, stručnjak za zelenu industriju iz Norveške je kazao kako se ne može podcijeniti promjena koja se događa u svijetu, a čega će prije ili kasnije i Bosna i Hercegovina biti dio. Veliki ulagači premještaju novac od fosilnih goriva prema obnovljivim izvorima energije.
“EU je razvila koncept kružne ekonomije. “Zelena ekonomija”, cirkularna ekonomija će biti politika za naredne decenije. Novac se premješta od tradicionalnih izvora energije prema solarnim i obnovljivim izvorima. U Norveškoj, vjerujemo da će do 2030. godine solarna energija biti toliko jeftina da se fosilna goriva neće moći takmičiti”, istaknuo je Halvorsen.
Kristīne Ruģele, predavač na Tehnološkom Univerzitetu iz Rige, istaknula je značaj start-upa koji radi na poboljšavanju tehnologije pretvaranja različitog organskog otpada poput ostataka hrane u biogas koji se kasnije može koristiti kao izvor struje ili topline.
Tokom samih izlaganja, ali i networking pauza, učesnici su imali priliku razmijeniti iskustva i postavljati pitanja šta će, ne sumnjamo, dovesti do inovativnih ideja iz područja zelene industrije i u Bosni i Hercegovini, ističu organizatori.
Događaj je organiziran u saradnji s Fondom za zaštitu životne sredine HNŽ-a, a finansiran je od strane Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške i Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a. Fena