BEOGRAD, Inostrane banke povukle su prošle godine iz Srbije čak 1,05 milijardi evra, što je pad od 16,7 odsto od 2012. godine.
U Narodnoj banci Srbije /NBS/ rekli su za dnevnik “Danas” da bi preovlađujući razlog za to mogao da bude nedostatak dobrih klijenata, ali i svjesna odluka banaka da manje novca plasiraju u Srbiji.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Nikola Fabris kaže da trend smanjenja izloženosti nije prisutan samo u Srbiji, već i u regionu i očekuje da on bude nastavljen i ove godine.
“S jedne strane, banke imaju višak likvidnosti, ali su zbog visokog udjela loših kredita jako oprezne pri odobravanju novih zajmova. Zato je sa njihovog aspekta racionalno da vraćaju kredite koje su uzele od svojih matica”, kaže Fabris.
On ukazuje da, s druge strane, ima i nekih matica koje su same u problemima pa su im potrebna likvidna sredstva koja mogu da dobiju od svojih banaka u Srbiji i drugim državama regiona.
“Zato je realno očekivati da se ovaj trend nastavi i ove godine”, kaže Fabris.
On napominje da ovo povlačenje sredstava nije dovelo do pada u odobravanju kredita klijentima u Srbiji, jer banke ni do sada nisu davale kredite u većoj mjeri, vjerujući da zbog velikog broja problematičnih kredita nema dovoljno kvalitetne tražnje, što znači “da bi im ta sredstva predstavljala samo trošak”.
Profesor Đorđe Đukić smatra da će tržište uskoro postati mnogo restriktivnije za zemlje u razvoju, tako da je neophodno da država što je prije moguće izađe iz veoma skupih aranžmana koji je trenutno opterećuju, kako bi nižim kamatama olakšala servisiranje dugova.