MADRID/BERLIN, Krizni menadžment u slučaju Španije pokazuje koliko su duboke pukotine u Evropi – upozorava njemačka štampa i ističe da je veliko pitanje da li će 100 milijardi evra biti dovoljno da začepi španske finansijske pukotine.
“Di Velt” – navodi da vlada u Madridu namjerava da prihvati finansijsku pomoć zemalja evro-zone španskim bankama, ali ocjenjuje da je već sada isključena mogućnost da bi 100 milijardi evra moglo da dovede do trajne promjene raspoloženja.
Ovaj efekat mogao bi da se postigne, ocjenjuje list, ako bi pomoć zaista mogla da bude ocijenjena kao izraz evropske odlučnosti. Ali, upravo je suprotan slučaj.
Vlada u Madridu, koja lavira između egoizma i dilentantizma s jedne strane i međunarodna zajednica koja reaguje sa manje ili više pritiska sa druge strane, ne uliva povjerenje.
List “Miteldojče cajtung” objašnjava da je riječ o “injekciji za smirenje”, vrijednoj 100 milijardi evra. Ni manje, ni više.
Evropa plaća zbog neuspjeha španskih bankara čije se prazne kase sada ponovo pune.
Milionima nezaposlenih na iberijskom poluostrvu taj novac će možda samo indirektno donijeti bolju budućnost, ali samo ako se banke vrate normalnom kreditiranju – smatra list.
Samo u tom slučaju preduzeća bi mogla ponovo da investiraju i da zapošljavaju ljude.
To je teorija, ali u praksi nije dovoljno. Jer, za povratak rastu i konkurentnosti potrebne su upravo one reforme koje su u Madridu jednim trikom htjeli da izbjegnu – zaključuje list.
“Tagescajtung” piše da je nejasno kada će početi ova akcija spasavanja, kao ni da tačna suma još uvijek nije poznata.
Takve nepreciznosti pothranjuju strah da bi Španija mogla da postane bure bez dna.
Još gore je to što niko ne kaže odakle bi novac trebalo da dođe. Iz starog Fonda za spasavanje ili iz novog – navodi Dojče vele.