BRISEL , Šefovi država i vlada Evropske unije odobrili su u Briselu plan Evropske komisije o izdvajanju 200 milijardi evra za sprečavanje posljedica teške ekonomske krize koja se iz SAD proširila i na Evropu.
Prema izvorima zasjedanja, vođe EU prihvatile su da finansijska podrška bude u visini od 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda EU.
Radi se, zapravo, o planu utvrđivanja zajedničkih smjernica za sve članice Unije, koje će potom sprovođenje plana prilagoditi sopstvenim potrebama.
Iz budžeta EU biće izdvojeno 30 milijardi evra, a 170 milijardi evra će sopstvenim sredstvima, uključujući smanjenje poreza na dodatnu vrijednost, članice Unije uložiti u oporavak privrede i stabilizaciju umnogome blokiranih finansijsko-bankarskih transakcija i kreditiranja naročito srednjih i malih preduzeća i potrošnje.
Njemačka se dosad protivila tome da se planom predvidi i povećanje budžetskog deficita i veće smanjenje poreza na dodatnu vrijednost, na čemu su posebno insistirale Velika Britanija i Francuska. Vlada u Berlinu je poslije dugogodišnjih strukturnih reformi i socijalnih mjera “stezanja kaiša” vratila budžetsku ravnotežu i nije bila spremna ni na plan sa “zajedničkom blagajnom” EU, niti za probijanje budžetskih rashoda, uz pad poreskih prihoda.
Kompromis je konačno nađen jer su ostale članice donekle popustile u zahtjevima da se, bez obzira na privremeno popuštanje budžetsko-finansijskih stega, hitno primijene mjere za sprečavanje daljeg urušavanja ekonomskog rasta.