LONDON, Njemačka i Francuska planiraju da pokrenu novu, sveobuhvatnu inicijativu kako bi pojačale ekonomsku saradnju i nadzor u evrozoni, piše danas “Fajnenšel tajms”.
Inicijativa predviđa i osnivanje Evropskog monetarnog fonda (EMF), po uzoru na MMF piše list, pozivajući se na neimenovanog visokog zvaničnika britanske vlade.
List piše da se obje ove zemlje slažu da Grčka ne treba da traži pomoć od MMF-a za svoju dužničku krizu iako će EMF teško biti osnovan na vrijeme da pomogne Grčkoj.
Nijemci predlažu u okviru ove inicijative i kazne za članice evrozone čije vlade ne uspiju da smanje deficitarnu javnu potrošnju ili se previše zaduže, piše list.
Isti list javlja iz Pekinga da je kineska Centralna banka nagovijestila mogućnost smanjenja vrijednosti nacionalne valute (juana) u odnosu na dolar, poslije višemjesečnog upornog protivljenja promjeni kursne politike.
Grčki premijer Jorgos Papandreu je u međuvremenu odbacio pozive Njemačke da počne da prodaje svoje nekretnine, kao što su nenaseljena ostrva u Egejskom moru kao i spomenike kulture, kako bi riješila dug zemlje.
“Sigurno postoje maštovitiji i efikasniji načini rješenja deficita od prodaje naših ostrva”, rekao je Papandreu .
On je dodao da Grci vole ta ostrva i da njihova prodaja ne dolazi u obzir.
“To neće pomoći i to bi bilo jednostrano rješenje, a živa ekonomija znači ulaganje u tu ekonomiju”, rekao je Papandreu.
Dvojica njemačkih desničarskih političara predložila da su Grčka proda prvo zemlju, zatim istorijske građevine i umjetničke predmete kako bi platila dug.
Jozef Šlarman, član Demohriščana Angele Merkel, i Frank Šefler, finansijski ekspert u Slobodnim demorkatama, kažu da osim mjera štednje kao što su smanjenja plata u javnom sektoru i zamrzavanje državnih penzija zaštto ne prodati nenaseljena ostrva ili umjetničke predmete i građevine antičke starine.
Akropolj ili Partenon mogli bi se dobro prodati zajedno sa idiličnim ostrvima u Egejskom moru, koji su u vlasništvu države, kažu oni dodajući da bi time Atine spriječila bankrot.
“Oni koji se muče sa nesolventnošću treba da prodaju sve što mogu da plate povjeriocima. Grčka posjeduje zgrade, kompanije i nenaseljena ostrva , a sve bi se to moglo iskoristiti za otplatu duga”, rekao je Šlarman.