SARAJEVO, U BiH je u septembru u odnosu na avgust zabilježena inflacija od 0,3 odsto, dok su cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena, u septembru ove u odnosu na septembar protekle godine više za četiri odsto.
Direktor Agencije za statistiku BiH Zdenko Milinović rekao je na konferenciji za novinare da posmatrano po odjeljcima, prema namjeni potrošnje, u septembru u odnosu na avgust porasle su cijene u odjeljcima restorani i hoteli za jedan odsto, hrana i bezalkohola pića za 0,7, ostala dobra i usluge za 0,3 odsto.
On je dodao da je u ostalim odjeljcima u prosjeku nisu zabilježene promjene cijena.
“Prosječni rast cijena u septembru u odnosu na isti mjesec protekle godine zabilježen je u odjeljcima prevoza za 8,4 odsto, alkoholnih pića i duvana za 8,2, stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata za 6,4 odsto, komunikacija za 5,4 odsto, hrane i bezalkoholnih pića za 5,3, restorana i hotela za 3,0,namještaja, kućanskih uređaja i redovnog održavanja kuće za 1,8 odsto, rekreacije i kulture za 0,4, te obrazovanja za 0,3 odsto”, rekao je Milinović.
Milinović je naglasio da su u zemljama regije zabilježene godišnje stope inflacije i to u Hrvatskoj 2,2 odsto i Srbiji 9,3 odsto.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
S obzirom da preko 80% učešća u potrošnji imaju upravo prevoz, alkoholna pica i cigarete, hrana i bezalkoholna pica, stanovanje, voda, el.energija,plin i energenti, komunikacije…, očigledno je da je inflacija, pa čak i kad se mjeri vladinom agencijom za statistiku preko 5,5%, možemo uzeti kao tačan podatak direktora jedne banke koji je prije neku noć na TV-u pričajući o zaduženosti RS, rekao da već godinama ona iznosi 10% i više, te da je problem valuta koja to ne može pokazati. Naravno, ne treba biti ekonomista pa shvatiti da je to istina. dovoljno je posmatrati pad vrijednosti valute kroz cijenu nekog izabranog proizvoda u periodu od 5 godina,npr. a istovremeno to porediti sa rastom neto primanja.