SARAJEVO,Godišnja inflacija u našoj zemlji u julu je iznosila 9,9 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Posmatrajući na godišnjem nivou, najviše su poskupjeli prevoz, 19 posto, te hrana i bezalkoholna pića, 15,8 posto.
Godišnja inflacija u evrozoni je, pak, u julu iznosila četiri posto, dok je u Evropskoj uniji bila 4,4 posto. Najveća inflacija zabilježena je u Latviji 16,5 posto, a najniža u Holandiji tri i Portugalu 3,1 posto.
Maida Hasanbegović, zamjenica direktora Agencije za statistiku BiH, kazala je da je mjesečna inflacija u julu iznosila 0,1 posto, a među proizvodima i uslugama koji se koriste za ličnu potrošnju najviše su porasle cijene prevoza 1,3 posto, te restorana i hotela 1,1 posto.
Poskupjele su i usluge stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata 0,5 posto, te cijene namještaja, kućanskih uređaja i redovnog održavanja kuće 0,4, kao i alkoholnih pića, duhana i obrazovanja 0,2 posto”, kazala je ona.
Pojasnila je da je na rast cijena prevoza najviše uticalo poskupljenje goriva i maziva za dva posto i gradskog prevoza za 3,2 posto.
U julu je zabilježen blagi pad cijena hrane i bezalkoholna pića od 0,8 posto, što je uzrokovano smanjenjem cijena povrća od 16,2 posto, te neznatnim voća i mlijeka.
Prema podacima Agencije za statistiku, u prvih sedam mjeseci ove godine BiH je ostvarila trgovinski deficit od 5,49 milijardi KM, a pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 42 posto.
“U prvih sedam mjeseci izvezli smo robe u vrijednosti 3,984 milijarde KM, što je za 17,4 posto više u odnosu na isti period lani, dok je istovremeno uvoz iznosio 9,479 milijarde KM i veći je za 23,2”, kazala je Hasanbegovićeva.
U julu je ukupni robni promet s inostranstvom iznosio 2.136 milijardi KM, od čega se na izvoz odnosi 635,4 miliona KM ili 29,7 posto, a na uvoz 1.501 milion KM ili 70,3 posto. Pokrivenost uvoza izvozom u ovom mjesecu iznosila je 42,3 posto.