BANJALUKA, Kamate na štednju u bankama u RS ne prelaze pet odsto, a s obzirom na to da se i godišnja inflacija kreće na tom nivou, građani koji štede na kraju od svega toga nemaju skoro nikakve koristi, smatraju ekonomisti.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, prosječna efektivna kamatna stopa na dugoročne depozite iznosi 4,25 odsto, dok je na kratkoročne depozite 2,08 odsto.
Prosječna godišnja stopa inflacije u 2011. godini u Republici Srpskoj iznosila je 3,9 odsto.
Član Udruženja ekonomista RS “SVOT” Miloš Todorović kaže da se u većini banaka u RS kamate kreću oko pet odsto, ako govorimo o dužem periodu na koji je štednja oročena.
– Ako je oročenje na godinu, kamata sigurno ne prelazi ni dva odsto. Mislim da se u bankama ne isplati štedjeti novac. Godišnja inflacija u RS iznosi oko 4,5 odsto, a realan prosjek kamata na štednju u bankama je oko četiri odsto, tako da oni koji štede u bankama na kraju budu ili na nuli ili čak u blagom minusu. U plusu nisu sigurno, jer inflacija otprilike “pojede” kamatu – naglasio je Todorović.
On kaže da se za štednju više može reći da predstavlja oblik čuvanja novca na sigurnom nego što se može ostvariti neki prihod. Prema njegovim riječima, kamate na štednju nisu visoke ni u razvijenim zemljama zapada, ali su tamo niže kamate na kredite.
– Banke rangiraju zemlje po stepenu rizika. S obzirom na to da BiH spada u red rizičnih, i ulaganje banaka ovdje je rizičnije i samim tim kamata na kredite veća. To je naravno jednim dijelom opravdano, a jednim dijelom predstavlja samo opravdanje za više kamatne stope – naglasio je Todorović.
Projekt-menadžer Sektora za makroekonomiju Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran kaže da su kamate na štednju u BiH više nego u nekim razvijenijim zemljama, ali da su one u odnosu na nekadašnji nivo drastično smanjene, dok kamate na kredite nisu mijenjane.
– Tako se jaz između kamata na štednju i kamata na kredite kontinuirano povećava. Neke banke u BiH, posebno one velike, imaju simbolične kamate na štednju da nisu ni vrijedne pomena. Nerijetko imamo i obmanjivanja potrošača gdje se uveliko reklamiraju kamatne stope po pet ili šest odsto, a kada dođete u banku vidite da to važi samo ako oročite novac na pet godina ili na neke enormne iznose što skoro niko ne radi – naglasio je Gavran.
Kada je riječ o kamatama na kredite u BiH, one su znatno veće od onih na štednju. Tako se efektivna kamatna stopa na potrošački kredit kreće od 9,92 do 16,48 odsto, dok se na stambene kreće između 6,71 i 10,96 odsto.
Efektivna kamatna stopa na keš kredite kreće se između 8,57 i 15,8 odsto, a na nenamjenske kredite od 9,05 do 15,8 odsto. Kamate na auto kredite kreću se od 7,83 do 14,1 odsto.
Gavran kaže da kamatne stope na kredite u BiH jesu nepovoljne, ali da veći problem od njih predstavlja to što je danas skoro nemoguće dobiti kredit i pored svih nepovoljnih uslova.
On ističe da su kamatne stope u BiH u cijelom poslijeratnom periodu bile neopravdano visoke i da su takve i danas.
Štednja
Ukupna štednja stanovnika RS sa tekućim računima na kraju prvog polugodišta ove godine iznosila je oko 1,7 milijardi maraka, što je za 14 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Stanovnici RS u prvoj polovini ove godine u bankama su, bez tekućih računa, štedjeli 1,3 milijarde maraka, što je za 15 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, podaci su Agencije za bankarstvo RS. Glas Srpske