BEOGRAD, Slabljenje domaće valute prema evru i njegovo klizanje preko 105 dinara može da ugrozi stabilnost cijena na srpskom tržištu. Stručnjaci predviđaju nastavak pada vrijednosti domaće valute, ali očekuju da će inflacija do kraja godine, ipak, ostati u projektovanim okvirima od šest, plus – minus dva odsto.
U prva četiri mjeseca ove godine cijene su povećane već za 2,8 odsto, bezmalo polovinu od očekivane inflacije. Dva su ključna faktora: država sa kontrolisanim cijenama, prije svega energenata, i komunalija i rast kursa dinara.
Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja kaže da je rano za prognoze, ali ako se nastavi ovakva situacija na tržištu postoje rizici za probijanje zacrtanih granica rasta cijena. Svakako, kaže, depresijacija dinara je generator jačanja inflatornih udara u zemlji. To povlači automatski rast cijena energenata, komunalija, a time i čitav talas poskupljenja. Ipak, usljed slabe tražnje proizvođači su veoma oprezni.
– Kretanje inflacije zavisi i od eventualnog povećanja cene struje, ali i poreza na dodatu vrednost u ovoj godini, dakle odluka, koje će donositi sama Vlada, što stvara nervozu na tržištu – ističe Đogović. – A, to je sve posledica prevelike javne potrošnje, kojoj nikako da se stane na put, zbog čega i postoje velike neizvesnosti oko daljeg kretanja inflacije.
Ekonomista Vladimir Vučković smatra da za sada neće doći do probijanja planirane inflacije. Ali, dodaje, treba pomno da se prati kretanje domaće valute, jer su već sada značajno iscrpljene rezerve preduzeća da ne povećavaju cijene.
– Činjenica je da smo na granici i da bi neka jača depresijacija mogla da pokrene inflacionu spiralu, ali za sada to još nije tako – dodaje Vučković. – Ključni razlog zašto već nije došlo do usijanja cenovnika iako je bilo opravdanih ekonomskih razloga svakako je drastičan pad tražnje na svim frontovima. Ali, u jednom trenutku to će biti neminovno, samo je pitanje kada i za koliko.
Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za stabilno tržište ukazuje na to da ukoliko dođe do veće depresijacije dinara, u narednom periodu može se desiti da to ozbiljno povuče cijene robe i usluga na tržištu.
Kakva privreda takva valuta
Domaći stručnjaci, inače, ukazuju da je osnovni uzrok slabljenja dinara prema evru nedovoljno jaka i nekonkurentna srpska privreda. To znači da se i u narednom periodu, ukoliko ne dođe do oživljavanja proizvodnje, može očekivati postepeno, blago slabljenje domaće valute. Novosti