BANJALUKA, Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u aprilu ove godine u poređenju sa aprilom prošle godine veća je za 4,3 odsto.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u području proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i u klimatizaciji zabilježen je pad od dva odsto, u području vađenja ruda i kamena pad od devet odsto, dok je u prerađivačkoj industriji ostvaren rast od 9,8 odsto.
Broj zaposlenih u industriji u aprilu 2016. godine u odnosu na isti mjesec prošle godine veći je za 0,7 odsto, u odnosu na mart 2016. godine za 0,5 odsto i u odnosu na prosječan mjesečni broj zaposlenih u 2015. godini za 0,4 odsto.
Broj zaposlenih u industriji u periodu januar-april 2016. godine, u odnosu na isti period prošle godine, veći je za 1,1 odsto.
U aprilu 2016. godine ostvaren je izvoz u vrijednosti od 228 miliona KM i uvoz u vrijednosti od 406 miliona KM, a u okviru ukupno ostvarene robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom u aprilu ove godine, procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio je 56,1 odsto.
Procenat pokrivenosti uvoza izvozom za prva četiri mjeseca tekuće godine iznosio je 65,7 odsto.
U periodu januar-april 2016. ostvaren je izvoz u vrijednosti od 863 miliona KM, što je za 8,5 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, a u istom periodu uvoz je, u istom periodu, iznosio milijardu i 313 miliona KM, što je za 1,2 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine.
U pogledu geografske distribucije robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom, u periodu januar-april 2016. godine, najviše se izvozilo u Italiju, te u NJemačku, a najviše se uvozilo iz Srbije i iz Italije.
Posmatrano po grupama proizvoda, u istom periodu najveće učešće u izvozu ostvaruju obrađeno drvo, dok najveće učešće u uvozu ostvaruje nafta i ulja dobijena od bitumenoznih minerala. Srna