BEOGRAD, Industrija reciklaže i proizvodnje limenki nije bila previše pogođena ekonomskom krizom i u preduzeću “Bol pekidžing Jurop” iz Beograda nije došlo do pada prodaje u 2009. godini, ali je usporen planirani razvoj”, izjavio je direktor tog preduzeća David Banjai.
Prema njegovim riječima, ta kompanija je od trenutka kada je došla na naše tržište 2004, pa do 2008. godine, bilježila stalni dvocifreni rast po obimu prodaje. Prethodne godine je došlo do stagnacije, ali se u ovoj godini očekuje blagi rast od dva do četiri odsto.
“Naša industrija je specifična po tome što nije bila pretjerano pogođena ovom krizom i na ‘udaru’ je kod nas bio samo rast. Nismo imali pad prodaje, samo je izostao dvocifreni rast od prethodnih godina”.
Banjai je dodao da to može da bude samo specifičnost industrije koja nije doživela preveliki pad, pa se zbog toga i ne očekuje da dođe do nekog velikog rasta.
Direktor “Bol Pekidžinga” je ocijenio da je država dosta učinila na poboljšanju uslova privrđivanja u Srbiji, kao i da je ta američka kompanija zadovoljna poslovnim rezultatima.
Banjai je podsjetio da se ova kompanija, osim što ima proizvodnju novih limenki, koja se plasira uglavnom na evropsko tržište, bavi i prikupljanjem već korišćenih limenki i njihovom reciklažom.
“Kada smo došli 2004. godine, na tržištu nije bilo uređenog sistema, pa su ljudi iz kompanije morali da ulože značajan napor da motivišu ljude da počnu da skupljaju limenke, da bi onda mi mogli da ih baliramo i šaljemo na dalju obradu”, predočio je Banjai.
U prošloj godini ta kompanija je otkupila 210 tona već korišćenih limenki.
Direktor “Bol pekidžing Jurop” kaže, da su investicije u ovoj godini planirane u kadrove, bezbjednost i zaštitu na radu, zaštitu životne sredine, ali da neće biti proširenja kapaciteta proizvodnje, jer to tržište trenutno ne zahtjeva.
“Mi svake godine investiramo određene sume novca, koje se budžetiraju za dve do tri godine. Trenutno investicija u proširenje kapaciteta nema, jer to tržiste ne zahtjeva. Funkcionišemo u okviru evropskog sistema, i imamo dovoljno instalisanog kapaciteta da pokrijemo potražnju”.
Banjai smatra da nove mjere vlade, kao i predviđeni modalitet ulaganja u nerazvijene opštine, za šta će država obezbjediti 100 miliona evra, jeste interesantan za sve investitore koji planiraju da se šire na domaćem tržištu.
“Sve što podstiče investicije i proizvodnju, mi podržavamo, ali u same modalitete ne bismo željeli da ulazimo, jer je to stvar nadležnih organa. Da li ćemo učestvovati u cijelom projektu to u ovom trenutku ne mogu da vam kažem, ali ćemo sigurno razmatrati tu mogućnost”, kazao je Banjai.