NOVI SAD, Srpski ministar poljoprivrede Saša Dragin izjavio je danas da industrija piva u značajnoj mjeri doprinosi spoljnotrgoviskom suficitu Srbije u poljoprivredi, koji je prošle godine bio oko 650 miliona dolara.
Dragin je prilikom obilaska pogona Ujedinjenih srpskih pivara u Novom Sadu, članice Hajneken grupe, rekao da je velikim ulaganjima i trudom novosadska pivara postala jedna od najrazvijenijih u jugoistočnoj Evropi i jedna od najvećih izvoznih brendova Srbije.
“Kapaciteti ove fabrike su za trećinu veći od iskorištenih i naš posao kao države je da joj pomognemo da dalje razvija svoje brendove i plasira ih na inostrana tržišta”, kazao je Dragin i dodao “da bi mirno spavao kada bi u Srbiji postojalo još deset ovakvih brendova”.
Povodom Zakona o pivu koji je nedavno usvojen, Dragin je rekao da se u prvom trenutku plašio da li će domaće pivare moći da dostignu postavljene standarde, ali je nakon obilaska novosadske pivare fasciniran tehnologijama koje se koriste u proizvodnji.
“Fasciniran sam ovim što sam vidio, jer ovo ne izgleda kao pivara, nego kao mjesto gdje se lansiraju spejs šatlovi. Prvo što sam primijetio kada sam ušao u pivaru je da se nigdje ne osjeća pivo”, rekao je Dragin.
Generalni direktor Ujedinjenih srpskih pivara Fransoa Savijer Mau rekao je da je politika Hajneken grupe da u proizvodnji piva koristi isključivo vrhunske tehnologije i postiže najviše standarde zaštite životne sredine.
Mau je rekao da kompanija teži održvom razvoju, što podrazumijeva ekonomičnu upotrebu energije i vode i zaštitu zaposlenih na radu, zbog čega je u novosadskoj pivari primenjen Hajnekenov projekat “Zelena pivara”.
U obilasku pivare bio je i gradonačlenik Novog Sada Igor Pavličić, koji je pohvalio Ujedinjene srpske pivare što su veliku pažnju posvetile zaštiti životne sredine i što u proizvodnji koriste sopstveni prečistač otpadnih voda, jer Novi Sad na nivou grada još nema centralni prečištač.
Kompanija Ujedinjene srpske pivare ima dvije pivare u Srbiji, u Zaječaru i Novom Sadu. Beta