DŽAKARTA, Vlada Indonezije će omogućiti poreske olakšice investitorima koji ulože najmanje bilion rupija ili 117 miliona dolara u sektore poput metalurgije i energetike jer želi rekordne strane investicije u najveću privredu u Jugoistočnoj Aziji.
Indonezija, članica G20, namjerava da do 2025. uđe u 10 najjačih privreda na svijetu tako što će povećavati investicije, poboljšati infrastrukturu i razvijati industrije koje će uvećavati vrijednost u proizvodnji kalaja, palmovog ulja i uglja, po kojima je već vodeća u svijetu.
Ministar finansija Agus Martovardođo je rekao da će se podsticaji odnositi na bazne metale, preradu nafte, petrohemikalije, obnovljivu energiju, mašineriju i telekomunikacionu opremu. Investitori u tim oblastima će biti oslobođeni plaćanja poreza na 5 do 10 godina pošto im kompanije prorade. Investitori koji rade kraće od godinu dana u Indoneziji mogu takođe tražiti poreske olakšice, dodao je ministar.
Cilj je da se u Indoneziju ove godine sliju investicije vrijedne 240 biliona rupija. Već su planirani šest milijardi dolara vrijedan zajednički poduhvat s južnokorejskom čeličanom Posko, trećim po veličini proizvođačem čelika na svijetu, 4,5 milijardi dolara vrijedno ulaganje južnokorejske Honam Petrochemical Corp. u petrohemijski kompleks i osam do devet milijardi dolara investiciju Kuvajtske naftne korporacije za gradnju rafinerije nafte.
I bez poreskih olakšica su direktne strane investicije u Indoneziji povećane 21 odsto u drugom kvartalu 2011. u odnosu na prethodnu godinu pošto su visoke cijene sirovina privukle investitore u sektor rudarstva.
Analitičari upozoravaju da Indonezija mora da ojača i proširi svoju infrastrukturu u predstojećim godinama kako bi i dalje privlačila strane firme.
Privreda Indonezije je porasla 6,1 odsto u 2010, po čemu je bila među najproduktivnijim privredama u G20.
Indonezija je četvrta najmnogoljudnija zemlja na svijetu sa preko 240 miliona stanovnika koji žive na više od 17.500 ostrva rasutih na površini od 1,9 miliona kvadratnih kilometara. Tanjug