VAŠINGTON, Indija postaje najpoželjnije tržište za investitore među zemljama BRIK (Brazil, Rusija, Indija, Kina) zbog sve većeg rasta problema u preostalim članicama.
Prema prognozi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), dinamika bruto domaćeg proizvoda (BDP) Indije u 2015. godini biće bolja nego u ostalim zemljama BRIK, prvi put od 1999. godine.
Priliv sredstava investitora na indijska tržišta akcija i obveznica od početka ove godine premašio je sedam milijardi dolara, dok je u istom periodu 2014. taj pokazatelj bio 42 miliona dolara, prenio je Blumberg.
Indijski berzanski indeks SENSEX 30 krajem januara je dostigao rekordan nivo.
Pad cijena nafte pomogao je vladi Indije da smanji deficit budžeta i omogućava Banci rezervi Indije (centralna banka zemlje) da nastavi sniženje referentne kamatne stope. Među dodatnim faktorima koji privlače investitore je obećanje indijske vlade da poveća dostupnost ulaganja u Indiju, kao i nastojanje centralne banke da zadrži inflaciju.
“Očigledno je da je količina pozitivnih signala za Indiju veća nego za bilo koju drugu zemlju BRIK”, navodi ekonomista Kapital ekonomiksa, Nejl Šiaring.
Premijer Indije, Narendra Modi, koji je na funkciju stupio u maju prošle godine, preduzeo je niz mjera za stimulisanje privrednog rasta i privlačenje investitora.
U međuvremenu je direktor Banke rezervi Indije, Raguram Radžan, polovinom januara neočekivano snizio referentnu kamatnu stopu za četvrtinu procentnog poena, na 7,75 odsto, napominjući da postoje deflacioni pritisci, kao i dobri rezultati budžetske konsolidacije.
Uprkos značajnog napretka u privredi, obim BDP Indije i dalje je niži nego u drugim zemljama BRIK. Tako je 2013. godine indijski BDP po stanovniku bio 1.165 dolara, što je manje od trećine kineskog, koji iznosi 3.583 dolara.
U deceniji koja je prošla od vremena kada je BDP Kine bio kao sada indijski, kineska privreda je rasla rekordnim tempom od 10 odsto godišnje.
Međutim stručnjaci ne očekuju jednako brz ekonomski rast u Indiji, uzimajući u obzir probleme kao što su nestašice struje, nerazvijenost saobraćaja i nedostatak kvalifikovane radne snage.
“Indija ima ogroman potencijal, ali su optimisti ipak otišli malo predaleko”, navodi Šiaring.
Prema prognozi MMF, BDP Indije u 2016. godini će porasti 6,5 odsto. Istovremeno, za BDP Kine se predviđa rast od 6,3 odsto. Ruski BDP će sljedeće godine pasti jedan odsto, a brazilski porasti 1,5 odsto, prognozira MMF.
Brazilska ekonomija trpi zbog pada cijena nafte i rekordnog budžetskog deficita. Najveća suša u zemlji u posljednjih nekoliko decenija povećava pritisak na privredu, a kurs reala je za posljednjih šest mjeseci pao 18 odsto prema dolaru.
U međuvremenu, situacija u ruskoj privredi se pogoršava usljed pada cijene nafte, kao i sankcija uvedenih protiv te zemlje zbog krize u Ukrajini i odliva kapitala. Inflacija u Rusiji je skočila na maksimum od 2008. godine, zbog oštrog pada kursa rublje.
Situacija u kineskoj ekonomiji je bolja, ali postoji niz problema koji ograničavaju rast, među kojima su odliv kapitala, pritisak na slabljenje juana i rizici od kraha tržišta nekretnina. Tempo rasta kineske ekonomije usporava, i 2014. godine je bio najniži od 1990. godine (7,4 odsto), navodi Blumberg. Tanjug