NJU DELHI, Globalna finansijska kriza izazvana smanjivanjem kreditnog rejtinga Sjedinjenih Američkih Država mogla bi zaobići Indiju, optimistično najavljuju zvaničnici druge najmnogoljudnije zemlje na svijetu.
Zvaničnici u Nju Delhiju, su optimisti da će Indija biti u mogućnosti da izdrži eventualnu globalnu finansijsku krizu koja bi mogla da nastupi zbog smanjivanja kreditnog rejtinga Sjedinjenih Američkih Država.
.
Ministar finansija Pranab Mukirdži je krajem nedjelje ocijenio da je „prerano govoriti šta će biti konačni ishod smanjivanja kreditnog rejtinga SAD,“ ali da on nije „pretjerano zabrinut“ , jer je privredni rast u drugoj najmnogoljudijoj zemlji na svijetu vođen domaćom potražnjom.
.
Ministar Mukhirdži je tokom diskusije u gornjem domu indijskog parlamenta, Radža Sabha, podsjetio da je nacionalna privreda „vidjela i gore“ 2008. kada je izvoz padao 11 mjeseci uzastopno počev od oktobra 2008.
-Mi smo stvorili domaću potražnju koju druge ekonomije nemaju- rekao je Mukirdži aludirajući na privredni rast Indije od 6,8 odsto koji je zabilježen tokom finansijske krize 2008-2009.Ministar finansija je, međutim, rekao da izvoz može biti pogođen i ovog puta, naročito industrija informatičkih tehnologija (IT), ukoliko potražnja još više bude smanjena u SAD i Evropi.Japan, SAD i Evropa čine većinu izvoznih destinacija Indije.
.
Glavni ekonomski savjetnik ministra finansija, Kaušik Basu, je, primjetio da je slabljenje interesovanja investitora poslije snižavanja kreditnog rejtinga SAD, šansa za Indiju da privuče globalni kapital koji je u potrazi za „utočištima“.
-Mogli bi ojačati našu ekonomiju; mogli bi pružiti neko utočište koje će globalni kapital sigurno tražiti- izjavio je Basu u Nju Delhiju poslije sastanka Odbora Rezervne banke, centralne finansijske institucije u zemlji.
.
Kako je podsjetila novinska agencija Pres trast of India (PTI), ova zemlja je u 2010 ostvarila priliv od skoro 30 milijardi dolara, od čega većinu na tržištu nekretnina, dok je globalni novac jurio za lukrativnim poslovima koji su se pojavljivali na tržištima u usponu kao što je Indija.
.
Tržište Indije, jedne od najbrže rastućih glavnih svjetskih privreda je „krvarilo“ prva dva dana nedjelje, zajedno sa mnogim drugim širom svijeta, ali je zatim pokazalo znake poboljšanja.U stvari je, početkom nedjelje kada su se svjetska tržišta povijala zbog snižavanja kreditnog rejtinga SAD, Indija neočekivano dobila povećanje vlastitog.
.
Američka investiciona banka Goldman Saks je povećala ocjenu indijske ekonomije sa „nestabilne“ na „tržišno čvrstu“. Takvo povjerenje je pomoglo Senseksu, ključnom indeksu na berzi u indijskoj finansijskoj prestonici Bombaju, da se povrati od gubitaka izazvanih strahovima na globalnim tržištima.
.
Goldman je naveo vjerovatni obrt u makroekonomskom ciklusu, niže cijene nafte, niže valuacije i reforme politike kao razloge da treba biti pozitivan u vezi treće najveće privrede u Aziji.
.
Ove pohvale dolaze u danima kada Indija obilježava 64. godine od sticanja nezavisnosti, 15. avgusta 1947. i 20 godina od početka privredne reforme koja je zemlju od 1,2 milijarde stanovnika katapultirala u vrh svjetske ekonomije.
.
Uzimajući u obzir samu veličinu Indije, prostire se na 3,3 miliona kvadratnih kilometara, njen ekonomski razvoj je najveći ikada viđen, pored onog NR Kine. Procjenjuje se da bi za 10 do 15 godina privreda Indije mogla bi da bude velika kao što je danas ekonomija NR Kine, druga po veličini u svijetu.
.
Za razliku od kineskog stanovništva koje stari, indijsko u kome je sada više od 500 miliona mlađih od 18 godina, ostaće mlado i energično u godinama koje predstoje, tako da bi njena stopa rasta mogla da nadmaši onu gigantskog sjevernog susjeda. Tanjug