LONDON, Indeksi najvećih svjetskih berzi i prošle su sedmice nastavili negativnu seriju. Loše vijesti ponovno su dominirale i izazvale zabrinutost ulagača.
Prošle sedmice podaci su pokazali da se i Japan neočekivano našao u recesiju, nakon što je tamošnji bruto domaći proizvod pao dva tromjesečja zaredom. I Singapur je službeno u recesiji. Američka privreda službeno još nije u recesiji, ali svi podaci, od rasta nezaposlenosti, do pada industrijske proizvodnje i potrošnje, pokazuju da je zavladala kriza. Od početka godine broj nezaposlenih u SAD-u porastao je za 1,2 miliona, dosegnuvši 4,012 miliona, najvišu razinu od 1982. godine. Američka centralna banka Fed procjenjuje da bi u 2009. godini bruto domaći proizvod SAD-a mogao pasti za 0,2 odsto.
Ulagače nije ohrabrio ni pad potrošačkih cijena u oktobru za čak 1 odsto u odnosu na septembar, što je najveći mjesečni pad inflacije u SAD-u u posljednjih 60-ak godina. To je dobro za potrošače, ali bi moglo naštetiti dobiti kompanija. Uz to, niže cijene pojačavaju prijetnje od deflacije, trajnije silazne spirale cijena, objašnjavaju analitičari. Deprimirajuće je na tržište djelovalo i to što se američka vlada i demokratski zastupnici u Kongresu nisu uspjeli dogovoriti o pomoći automobilskom sektoru od 25 milijardi dolara.
Malo je u petak ulagače ohrabrila vijest da će predsjednik banke Federalnih rezervi u New Yorku Timothy Geithner vjerojatno biti izabran za idućeg ministra finansija. To je, kažu analitičari, sa tržišta uklonilo barem djelić neizvjesnosti. Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones indeks potonuo 5,3 odsto na 8.046 bodova. S&P indeks pao je, 8,4 odsto na 800 bodova, dok se Nasdaq indeks strmoglavio 8,8 odsto na 1.384 boda. Ništa bolja situacija nije prošle sedmice bila ni na evropskim berzama. Londonski FTSE indeks pao je čak 10,7 odsto na 3.780 bodova, dok je DAX indeks Frankfurtske berze potonuo 12,4 odsto na 4.127 bodova.