NJUJORK, Na Wall Streetu su juče, u vrlo nestabilnom trgovanju, vodeći indeksi pali četvrti dan zaredom, izgubivši sve dobitke od početka godine, jer ulagači strahuju od širenja dužničke krize u evrozoni i jer se još uvijek ne zna što je dan prije izazvalo dramatičan pad cijena akcija.
Premda ne tako oštro kao dan prije, kada je Dow Jones indeks prvo potonuo gotovo 1.000, a potom skočio više od 600 bodova, i jučer su cijene akcija izuzetno oscilirale. Na početku trgovanja Dow Jones bio je u minusu više od 270 bodova, oko podneva se probio u pozitivno područje, da bi na kraju trgovanja bio u minusu od 1,3 odsto. “To je odraz nesigurnosti. Situacija na tržištu nije ništa jasnija nego dan prije. Dok se situacija ne razbistri, ulagači neće baš hrliti na tržište”, kaže Art Hogan, analitičar u firmi Jefferies & Co.
Još uvijek se ne zna što je u četvrtak izazvalo neviđeno “divljanje” cijena akcija. Istražuje se nekoliko mogućnosti, no objašnjenja još nema. Zbog toga su ulagači na oprezu, pa su potpuno zanemarili odlične podatke s američkog tržišta rada. U SAD-u je u aprilu otvoreno 290.000 novih radnih mjesta, što je najveći broj novootvorenih radnih mjesta u posljednje četiri godine i znatno više od 200.000, koliko su analitičari očekivali.
No, mimo očekivanja, stopa nezaposlenosti porasla je s 9,7 na 9,9 odsto jer se povećao broj građana koji aktivno traže posao. Ulagači i dalje strahuju od širenja dužničke krize u evrozoni izvan granica Grčke, na Portugal, Španiju i Irsku, što bi moglo izazvati kreditnu krizu, sličnu onoj prije dvije godine, kada banke, zbog strahovanja od gubitka novca, nisu htjele kreditirati druge banke.
“Evropska dužnička kriza veliki je “kamen oko vrata” tržišta i neće tako skoro nestati. Troškovi osiguranja evropskih banaka od nevraćanja kredita dosegnuli su nivoe koji nisu viđene od vrhunca ekonomske krize 2009. Uz to, nakon jučerašnjeg dramatičnog ‘divljanja’ cijena akcija, ulagači su zaključili da okruženje jednostavno nije sigurno”, kaže Stephen Massocca, direktor u banci Wedbush Morgan.
Na nesigurnost ulagača ukazuje i daljnji rast VIX indeksa Čikaške berze opcija. Nakon što je dan prije skočio više od 30 odsto, jučer je “indeks straha” porastao daljnjih 25 odsto, dosegnuvši 40,9 bodova, najviši nivo u godinu dana.
U cijeloj prošlom nedelji Dow Jones indeks potonuo je 5,7 odsto, dok je S&P 500 izgubio 6,4, a Nasdaq indeks 8 odsto. Za Dow Jones i S&P 500 indeks to je najveći nedeljni pad od marta 2009., a za Nasdaq od novembra 2008. godine. Time je izbrisan sav njihov dobitak u odnosu na početak godine. Uz to, u protekle dvije nedlje Nasdaq indeks pao je više od 10 odsto, probivši tako nivo koji obično označava korekciju. Korekcijom cijena akcija naziva se njihov pad za 10 do 20 odsto od prethodnog vrhunca.
Dow Jones indeks trenutno je 7,4 odsto ispod najvišeg nivoa od 11.205 bodova, dosegnutog krajem aprila, dok je S&P 500 u tom periodu pao za 8,7 odsto. “Imali smo potres, a sada smo u fazi podrhtavanja tla. Kada je tržište tako blizu novim vrhuncima, teško je održavati dalji rast cijena akcija. No, kada one padnu 10 do 12 odsto ispod tih vrhunaca, bolje ćemo se nositi s nesigurnošću”, kaže Steven Goldman, strateg u firmi Weeden & Co.
Dow Jones indeks pao je jučer 139 bodova, ili 1,33 odsto, na 10.380 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,53 odsto, na 1.110 bodova, a Nasdaq indeks 2,33 odsto, na 2.265 bodova. Hina