TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, nakon jučerašnjeg snažnog rasta, dok je evro ponovo pod pritiskom jer se ulagači plaše da međunarodna pomoć španskim bankama neće zaustaviti širenje dužničke krize u evrozoni.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,5 i 0,8 odsto.
U Australiji su cijene blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,8 odsto, nakon što je juče skočio više od 1,5 odsto.
Odluka zvaničnika evrozone da Španiji ponude 100 milijardi evra pomoći za sanaciju njenih banaka juče je izazvala euforiju na svjetskim berzama. No, entuzijazam ulagača brzo se pretvorio u skepsu.
Pomoć bankama povećaće španski državni dug, a neće, plaše se ulagači, spriječiti produbljivanje tamošnje finansijske krize. Zbog toga su juče prinosi na 10-godišnje španske državne obveznice porasli 0,25 procentnih bodova, na 6,5 odsto.
Ulagače se plaše i izlaska Grčke iz evrozone, ako na izborima 17. juna pobijede stranke koje se protive oštrim mjerama štednje.
Ponovno zabrinjava i Italija, s obzirom da je njena ekonomija u dubokoj recesiji. Tamošnji bruto domaći proizvod pao je u prvom tromjesečju 0,8 odsto na kvartalnom nivou, što je njegov najveći pad u tri godine, prenose agencije.
To bi, kažu analitičari, moglo produbiti finansijske probleme Italije, pa se špekuliše kako bi to mogla biti iduća članica evrozone koja će zatražiti međunarodnu pomoć.
Nesigurnost ulagača posljedica je, takođe, usporavanja rasta kineske ekonomije. Jedan od najvećih proizvođača čelika u Kini Baoshan Iron & Steel smanjio je cijene čelika jer je, poručio je, usporila potražnja od strane proizvođača automobila i drugih kompanija.
Cijena akcije Baoshana pala je 1,5 odsto, a pod pritiskom su i drugi proizvođači čelika. Tako je, primjera radi, cijena akcije japanskog Nippon Steela pala 2,9, a južnokorejskog POSCO-a 1,9 odsto.
Osim rudarskoga, pod pritiskom je i energetski sektor zbog pada cijena nafte. Nakon što je juče potonula za 1,4 dolara, jutros je terminska cijena ‘crnog zlata’ na berzi u Njujorku oslabila daljih 90-ak centi, na 81,80 dolara po barelu.
Kako je splasnula euforija u vezi pomoći Španiji, evro se na valutnim tržištima ponovno našao pod pritiskom. Jutros se njegov kurs kreće oko 1,2490 dolara, dok je juče u ovo doba dosegnuo 1,2669 dolara, najviši nivo u više od dvije nedjelje.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra pala je s jučerašnjih 100,60 na 99,30 jena.
Kurs dolara prema japanskoj valuti stabilno se, pak, kreće oko 79,50 jena.