NJUJORK, Na svjetskim berzama cijene akcija prošle sedmice dostigle su najviši nivo u posljednjih 18 mjeseci, ali trend rasta slabi jer ulagači nisu sigurni da je moguć nastavak uspona, s obzirom na blijede makroekonomske pokazatelje i tanak promet.
Na početku prošle sedmice cijene su akcija osjetno porasle, jer je prihvatanjem zakona o reformi američkog zdravstvenog sistema s tržišta uklonjena neizvjesnost zbog koje su akcije u farmaceutskom i zdravstvenom sektoru mjesecima bile pod pritiskom. Premda će reforma zdravstva povećati troškove kompanijama i tako im smanjiti dobit, prihvaćanje tog zakona pozitivno je uticalo na tržište.
“Sa tržišta je uklonjena neizvjesnost u vezi te reforme. To će imati velike učinke na kompanije u zdravstvu, ali sada kada je Kongres prihvatio zakon ulagači mogu procjenjivati koje su kompanije na dobitku, a koje na gubitku. Čini mi se da će ovaj zakon pogodovati sektoru zdravstvene skrbi na račun svih drugih sektora”, kaže Jack Ablin, direktor u Harris Private banci.
Pozitivno je na ulagače djelovao i konačan dogovor čelnika Evropske Unije o pomoći Grčkoj, koji uključuje bilateralne zajmove članica EU-a i djelomičnoMeđunarodnog monetarnog fonda. Plan se može aktivirati samo ako bi se Grčka našla u situaciji da na financijskim tržištima ne bi mogla finansirati svoje dugove. Tada bi Grčka mogla dobiti te zajmove po nešto većim kamatama od prosječne kamate koju plaćaju članice evrozone.
Ali, sa tržišta ipak nije uklonjena sva nesigurnost u vezi dužničke krize u evrozoni, s obzirom da se ulagači plaše izbijanja finansijskih problema i u drugim članicama tog bloka, kao što su Portugal i Španija. Tim više što je agencija Fitch prošle sedmice snizila rejting Portugalu. Ulagače zabrinjava i slaba potražnja za vrijednosnim papirima američkog ministarstva finansija, što je izazvalo pad cijena obveznica i trezorskih zapisa.
Strahuje se da će američka vlada morati ponuditi veće kamate kako bi privukla dovoljno investitora, a Washington je izdao rekordni iznos dužničkih vrijednosnih papira kako bi finansirao oživljavanje privrede. Ulagači su oprezni i zbog toga što posljednji makroekonomski podaci ne najavljuju ubrzanje rasta privrede, pa nisu sigurni da se uspon cijena akcija, koji uz manje poremećaje traje već dva mjeseca, može nastaviti.
“Tržište je sada ranjivo. Obim trgovanja je vrlo mršav, pa se ulagači plaše da je tržište precijenjeno, te da ga samo mali broj kupaca potiče na viši nivo. Zbog toga čekaju prve naznake jače prodaje da bi pokupili dobit”, kaže Oliver Pursche, potpredsjednik u kompaniji Gary Goldberg Financial Services.
Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones indeks ojačao jedan odsto, na 10.850 bodova, a S&P 500 indeks 0,6 posto, na 1.166 bodova. To su najviše razine tih indeksa od septembra 2008. godine. Nasdaq indeks porastao je 0,9 odsto, na 2.395 bodova.
I na evropskim su berzama prošle sedmice cijene akcija porasle. Londonski FTSE ojačao je 0,9 odsto, na 5.703 boda, a frankfurtski DAX indeks 2,3 odsto, na 6.120 bodova. Pariški CAC porastao je, 1,6 odsto, na 3.988 bodova. Hina/pd