ZAGREB, Osim Ine, interes za istraživanje nafte u FBiH, pokazala je kanadska kompanija Seedrock Capital, malezijski biznismen Joseph Vijay i neimenovane kompanije iz SAD-a .
Nekoliko stranih kompanija, među kojima je i hrvatska naftna kompanija Ina, prijavilo se na javni poziv sarajevskog Energoinvesta i time potvrdilo interes za učestvovanje u istraživanju nalazišta nafte na području Federacije Bosne i Hercegovine.
Energoinvest, koji je i prije rata provodio istraživanja potencijalnih nalazišta nafte, dobio je od Vlade Federacije odobrenje da nastavi s tim poslom, pri čemu im je sugerisano da pronađu strateškog partnera. Nakon javnog poziva, Energoinvest će za dvadestak dana raspisati javni konkurs, putem kojeg će biti izabran najpovoljniji ponuđač. Premda u ovoj firmi nisu željeli otkriti imena inostranih kompanija koje su se prijavile na javni poziv, od prije je poznato da je za istraživanje nafte u području Tuzle interes iskazala i kanadska korporacija Seedrock Capital Partners Inc. Oni su spremni za početak uložiti 40 miliona evra u istraživanje ležišta nafte u sjeveroistočnoj Bosni te sa radom započeti početkom sljedeće godine. Interes za istraživanje nafte iskazao je i malezijski biznismen Joseph Vijay Kumar, koji je u BiH osnovao kompaniju Tara-Drina, ali i kompanije iz SAD-a. “Vrijednost istraživačkog posla procjenjuje se na nekoliko stotina miliona KM, a iskustva drugih zemalja pokazuju da od početka istraživanja do crpljenja prvih količina nafte prođe između pet i sedam godina”, kaže pomoćnik generalnog direktora Energoinvesta Ibrahim Bosto. Premda je dala odobrenje Energoinvestu za istraživanja naftnih nalazišta, vlada Federacije, međutim, nije ovlaštena izdati koncesiju za eksploataciju nafte, što očekuju inozemni investitori, jer je to u nadležnosti kantona. Na to upozorava i prof. dr Abdulah Bašić, dekan Rudarsko-geološkog fakulteta u Tuzli. On tvrdi da je javni poziv Energoinvesta, “u raskoraku sa zakonom”.
Velike zalihe
“Energoinvest nema pravo bez promjene Zakona o koncesijama, kojim je predviđeno da je izdavanje koncesija u nadležnosti kantona, raspisivati javne pozive. Takvim potezima država BiH dovodi se u neugodan položaj, a potencijalni ulagači se zbunjuju”, kaže Bašić. Energoinvestov javni poziv za istraživanje nafte i plina odnosio se na područja Federacije Bosne i Hercegovine u Orašju, Odžaku i tuzlanskom bazenu, sarajevsko-zeničkom bazenu i području Dinarida kraj Glamoča i Livna u Bosni, te Mostara, Stoca i Neuma u Hercegovini.
Činjenice
Zanimljivo istraživanje
Ina je zainteresirana za svaku kvalitetnu mogućnost istraživanja nafte i plina, odgovoreno je Poslovnom dnevniku uz napomenu da je Energoinvestov poziv informativnog karaktera.
Ina čeka tender
Tender za dodjelu koncesije tek će se raspisati. Nakon što tencer bude raspisan, Ina će ga razmotriti i donijeti odluku, izjavio je Bojan Vinek, portparol Ine. Poslovni dnevnik