BANJALUKA, Do kraja godine Republika Srpske će birajući manje od dva zla, morati da se odrekne vlasništva u banjalučkom „Krajinapetrolu“ i svojih 42 odsto akcija predati u ruke hrvatskoj naftnoj kompaniji INA.
Pod prijetnjom, za RS nepovoljnih ishoda sudskih sporova koje je pokrenula INA, Vlada Srpske spremna je prihvatiti kompromis da se odrekne vlasništva u zamjenu za povlačenje tužbi.
INA godinama vodi sudske sporove za vraćanje u posjed objekata “Krajinapetrola” i do sada je uspjela povratiti dvije benzinske pumpe u Dervišima i Mrkonjić Gradu. Predstavnici INE su se do sada dva puta sastali sa premijerom RS Miloradom Dodikom, nakon čega je od njih zatraženo da dostave eleborat šta planiraju.
Vlada Srpske formirala je posebnu Radnu grupu koja je, kako saznaje Capital.ba, predložila da se prihvati ponuda INE. Predstavnik državnog kapitala u Krajinapetrolu Miladin Dragičević, kaže da se u dva eleborata koje je dostavila INA navodi da će zadržati sjedište Krajinapetrola u Banjaluci, investirati u modernizaciju pumpi, zadržati i povećati broj zaposlenih.
– Savjet za privatizaciju RS vratio je prijedlog INE na dodatno razmatranje iz formalnih razloga, jer smo upravo bili ostali bez ministra privrede Rajka Ubiparipa koji je podnio ostavku, ali mi očekujemo a to pitanje uskoro dođe na dnevni red, kaže Dragičević.
Direktor Krajinapetrola Milovan Bajić ističe da vrijeme ne ide u korist Krajinapetrola. Ne pristajanjem na kompromis „Krajinapetrol“ će ostati samo pravno lice bez imovine, a akcionari bez kapitala. Nagodbom država se odriče svog udjela, ali ostali akcionari zadržavaju svoje vlasništvo. INA bi uz sadašnjih 9,7 odsto akcija i državnih 42 odsto postala većinski vlasnik Krajinapetrola.
Vlada Srpske, kako saznajemo, kalkuliše pokušavajući da u pregovorima dobije određene ustupke oko imovine preduzeća RS u Hrvatskoj. Dragičević očekuje da ovo bude jedna od glavnih tema razgovora sastanka premijera Hrvatske Ive Sanadera sa premijera RS Miloradom Dodikom prilikom obilježavanja petogodišnjice od dolaska pape Ivana Pavla II u Banjaluku.
Vlada odluku odlaže i jer nije politički popularno, nakon što je Kraš preuzeo prijedorsku fabriku keksa “Mira”, sada predati još jednu domaću kompaniju par mjeseci pred lokalne izbore u RS i BiH. Predsjednik granskog Sindikata radnika u energetici RS Dušan Vrhovac potvrdio je za Capital.ba da postoje informacije oko preuzimanja Krajinapetrola i naglasio da prema njegovim informacijama stepen zaštite radničkih prava biće zadržan, pa čak prema određenim najavama i poboljšan kada dođe INA.
Krajinapetrol, osnovan 91. godine kao sljedbenik INE, nema na sebi uknjiženu ni jednu od 15 benzinskih pumpi, dva skladišta i punionice plina u Ramićima. INA tužbu temelji na građevinskim dozvolama koje jasno glase na njeno ime.
U kompanija INA u skladu sa poslovnom praksom odbijaju komentarisati sudske sporove u toku. Zadnju riječ na predaju „Krajinapetrola“ mora dati Narodna skupština RS. Siniša Vukelić